Dieta redukcyjna po ciąży

Witam, mam 30 lat, wzrost 164 zawsze ważyłam max 60 kg, jednak jestem rok po ciąży i teraz ważę 68 kg, chciałaby zrzucić te 8 kg, ale nie wiem czy powinnam mieć jakąś dietę redukcyjną typu 1300-1600 kcal czy ok. 2000? Ćwiczę 3 w tyg. mam pół siedzącą, pół chodząca pracę.

Witam, Pani Podstawowa Przemiana Materii (wg obliczeń z wzoru Harrisa Benedicta) to 1478 kcal/dobę i to jest minimalna wartość energetyczna diety jaką powinna Pani zastosować, by odchudzanie było bezpieczne.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam,
Zaleceniem dla Pani przy redukcji kg będzie raczej zmiana nawyków żywieniowych, regularne spożywanie posiłków, zdrowe produkty i odpowiednie nawodnienie organizmu. W pierwszej kolejności należy wyregulować metabolizm- regularne spożywanie posiłków w określonych porach, zmniejszenie kaloryczności- unikanie potraw smażonych, tłustych., wykluczenia słodyczy.Należy również uzupełnić dietę w regularne spożywanie wody mineralnej niegazowanej w ilości min.1,5 l dziennie. Wprowadzenie aktywności fizycznej jest jak najbardziej dobrym pomysłem, pozwoli na szybsze efekty wprowadzanej diety. Pozdrawiam,
Agata Zmorkowska

Witam serdecznie,

Jeżeli Pani ćwiczy i jest dość aktywna odradzam diety niskokaloryczne typu 1300kcal. Zdecydowanie diety około 1800-2000kcal byłyby właściwsze, a najlepiej wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i systematyczną aktywność fizyczną gdzie trening trwa ponad 30min (po pół godziny zaczyna się spalanie tkanki tłuszczowej).
Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Przy ćwiczeniach również należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany oraz białko w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk

Wzrost masy ciała oraz zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w ciąży jest rzeczą naturalną i należy liczyć się że minie jakiś czas aż ciało wróci do normy. Rozsądnie będzie wprowadzić zestaw ćwiczeń dla kobiet po ciąży. Liczenie kalorii dla mamy, która ma pełne ręce roboty, nie zawsze przynosi odpowiednie rezultaty, dużo ważniejsza jest odpowiednia jakość produktów spożywczych i ich umiejętny dobór. Jeśli nadal karmi Pani piersią radzę skonsultować się z dietetykiem, ponieważ zbyt ekstremalne ograniczenia mogą doprowadzić do zaniku pokarmu w piersiach. Na wizytę można umówić się on-line na stronie http://klinika-diety.pl/pacjenci/baner-pacjent/umow-sie-na-wizyte