Dieta a niewłaściwy sposób odżywiania

Pytanie do dietetyka: Mężczyzna, wiek 54 lata, wzrost ok.175 z wagą 120 kg, głównie przez niewłaściwy sposób odzywiania:smazone, tłuste itp. zdecydował się na zmianę nawyków żywieniowych i chciałby schudnąć.ile kalorii powinien spożywać dziennie aby stopniowo obniżać wagę? Praca fizyczna umiarkowana.

Witam serdecznie,

Patrząc na Pana wagę, wzrost, wiek oraz umiarkowaną aktywność fizyczną podstawowa przemiana materii (energia niezbędna do podstawowych czynności życiowych typu praca narządów wewnętrznych) wynosi około 2400kcal, aby utrzymać wagę powinien Pan spożywać około 3200kcal, jednak aby schudnąć należy utrzymać bilans ujemny czyli spożywać mniej kalorii niż wskazuje na to dziennie zapotrzebowanie, byłoby to około 2500kcal.
Wyliczenia, które podałam są bardzo teoretyczne, należałoby wykonać odpowiednie pomiary za pomocą specjalnej wagi, która obliczy dokładnie Pana dzienne zapotrzebowanie kcal.
Przede wszystkim, aby schudnąć nie należy patrzeć tylko na kaloryczność a wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę, która stanowi 70% sukcesu oraz aktywność fizyczną która daje 30%. Najlepiej zgłosić się do dietetyka, który wykona odpowiednie pomiary masy ciała, tkanki tłuszczowej, wody zgromadzonej w organizmie oraz obliczy Pana zapotrzebowanie kaloryczne. Na podstawie tych pomiarów specjalista ułoży indywidualną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Jadłospis musi być dostosowany do Pana potrzeb. Źle dobrana dieta lub głodówki prowadzą do efektu jojo.

Jeżeli chciałby Pan odchudzać się na własną rękę bez pomocy to musi Pan zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinien Pan również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.
Powinien Pan również wprowadzić ćwiczenia Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie np na Youtube Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany oraz białko w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam! Szacując wstępnie energetyczność Pana diety redukcyjnej, uważam że powinna mieścić się w granicach 2200-2400 kca/ dzień. Jeśli chodzi o zasady prawidłowego żywienia, zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam, odchudzanie to otłuszczanie ciała, nie należy skupiać się wyłącznie na ilości kalorii w diecie, ale na ich proporcjach i źródłach we wszystkich posiłkach.

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Serdecznie pozdrawiam