Zapytaj lekarza

7 1 7 , 2 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego 21-latka ma ciągle parcie na mocz?

Dzień dobry, zwracam się o poradę dotyczącą mojej 21-letniej siostry. Od 4 tygodni zmaga się z nieustannym uczuciem parcia na pęcherz, które nie mija nawet po opróżnieniu pęcherza. Podstawowe badania jak posiew i USG nie wskazały żadnych nieprawidłowości. Czy to parcie na pęcherz może być objawem nerwicy somatycznej? Siostra od kilku lat zmaga się z lękami i depresją, a parcie na pęcherz pojawiło się u niej akurat w trakcie bardzo nasilonego nawrotu nerwicy. Dodam jeszcze, że nasza mama również przez lata zmagała się z nerwicą i z objawami somatycznymi takimi jak wielomiesięczne bóle i uciski w klatce piersiowej. Czy ciągłe uczucie parcia na pęcherz również może mieć podłoże psychiczne?
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Szanowna Pani,

układ nerwowy współczulny funkcjonuje mimo woli człowieka i reguluje podstawowe funkcje organizmu, np. rytm bicia serca, powoduje mobilizację organizmu, etc.. Wzmożona aktywność układu występuje w sytuacjach, gdy potrzebne jest zwiększenie możliwości do działania, - uzależniony jest od różnych czynników, związanych z wysiłkiem fizycznym, jak i w sytuacjach stresowych. równowaga pomiędzy pracą obydwu układów (współczulnym i przywspółczulnym - odpowiedzialnym za relaks) zostaje zaburzona: Dzieje się tak, gdy układ współczulny jest zbyt często stymulowany, a organizm nie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację, przyczyną mogą być zaburzenia lękowe, emocjonalne. Aby zapewnić prawidłową współpracę między układami bardzo ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, wskazany jest zdrowy styl, życia, relaks. Zycie bez napięcia, bez napędu, bez presji. W związku z tym, odpowiadając na Pani pytanie; tak -zaburzenia lękowe może zaburzać pracę pęcherza moczowego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy