Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 3 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego ciągle mam zimne ręce?

Mam 21 lat, dokąd pamiętam moje ręce i nogi są strasznie zimne, o ile ręce jakoś udaje mi się rozgrzać, to nóg nie umiem rozgrzać, musze spać w grubych skarpetach czy kilku parach tych skarpet, nawet latem, sandałów nie zakładam latem bo zimno mi w stopy. Mogę zrobić jakieś badania krwi w związku z tym/ iść do lekarza rodzinnego? Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
KOBIETA, 21 LAT 2 tygodnie temu

Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, choć często bagatelizuje się takie objawy, to jednak nie należy ignorować takiego symptomu jak zimne dłonie i stopy. Przyczyn może być wiele – anemia, niedociśnienie (hipotonia), niedoczynność tarczycy, cukrzyca. A także choroby związane z układem krążenia, w tym choroba Raynauda, miażdżyca czy zakrzepica. Tutaj więcej o wspomnianych schorzeniach: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-twoje-dlonie-sa-ciagle-zimne. Taka mnogość potencjalnych chorób stawia pod znakiem zapytania diagnostykę – o tym, jakie badania należy wykonać na początek musi zadecydować internista na podstawie zebranego wywiadu. Być może dobrym wstępem byłoby wykonanie morfologii z oznaczeniem parametrów takich jak żelazo i ferrytyna oraz TSH – pomoże to wykluczyć najbardziej oczywiste choroby. Następnie należy sprawdzić kondycję układu krążenia i serca. O tym jednak zadecyduje lekarz rodzinny – może skierować Panią do chirurga naczyniowego. Tutaj również sugestie naszego eksperta dotyczące innych przyczyn zimnych kończyn: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-problem-zimnych-dloni-i-stop. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy