Co mogą znaczyć takie zimne dłonie i stopy?

Witam, Od kilku lat mam problem z zimnymi stopami i dłoniami. Dodatkowo codziennie wieczorem jest mi zimno niezależnie od temperatury. Podczas kąpieli w ciepłej wodzie zauważyłam że paznokcie u rąk i nóg robią się sine. Jestem bardzo szczupłą osobą, nie palę papierosów. Mam niskie ciśnienie. Co mogą oznaczać takie objawy? Do jakiego lekarza należy się wybrać?

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli objawy te towarzyszą Pani od kilku lat, to znaczy, że stan ten nie jest podyktowany fizjologią i prawdopodobnie należy mu się przyjrzeć. Zimne dłonie oraz stopy mogą być symptomem wielu chorób, w tym bardzo poważnych, więc nie należy ich bagatelizować. Pierwszym, co się nasuwa, są choroby układu krążenia – zaburzenia pracy serca, złogi i zatory tętnic – to one powodują zaburzenia krążenia krwi, na których cierpią zwłaszcza oddalone od serca kończyny. Jeśli objawom tym towarzyszą inne objawy, takie jak zawroty głowy czy bladość, to być może warto zbadać poziom hemoglobiny, żelaza i ferrytyny – również anemia może powodować uczucie chłodu w kończynach. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zimne-rece-i-stopy. W Pani przypadku bardzo prawdopodobne, że dolegliwości mają związek z niskim ciśnieniem – nie zawsze jest to stan wymagający leczenia, ale jednak hipotensji powinien przyjrzeć się lekarz. Poza tymi najbardziej oczywistymi jednostkami chorobowymi, którym towarzyszą zimne kończyny, warto wspomnieć także o mniej oczywistych schorzeniach, do których należą: choroby autoimmunologiczne, przewlekły stres, białaczka lub szpiczak mnogi, choroba Takayasu czy zespół albo choroba Raynauda. Ta ostatnia wywołana jest napadowym skurczem tętnic w obrębie kończyn i choć jest stosunkowo rzadką przypadłością, to często wiąże się ją z zimnymi dłońmi. Etiologia choroby nie jest znana, zaś w przypadku zespołu, to towarzyszy on zazwyczaj innym chorobom np. związanym z sercem. Jeśli jest Pani zainteresowana, to w tym artykule można dowiedzieć się więcej na temat choroby i zespołu Raynauda: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-syndrom-raynauda. Niezależnie od przyczyny sugeruję kontakt z internistą – na podstawie zebranego wywiadu zadecyduje o dalszej diagnostyce (na początek pewnie będzie to morfologia właśnie po to, by wykluczyć np. niedokrwistość). On również zadecyduje o ewentualnym skierowaniu Pani do kardiologa lub innego specjalisty, np. endokrynologa, jeśli będzie podejrzewał, że zespół objawów, to jest zimne kończyny, niskie ciśnienie i nieprawidłowe wyniki morfologii mogą mieć związek z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy. O tych oraz innych możliwych zaburzeniach szerzej w naszej infografice, zachęcam do zapoznania się z nią: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-twoje-dlonie-sa-ciagle-zimne. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.