Dlaczego mam zimne stopy oraz dłonie?

Dzień dobry, Mam 19 lat od kilku lat non stop mam zimne dłonie oraz stopy nawet gdy zakładam grube skarpety czy rękawiczki to nadal są zimne jaka może być tego przyczyna? I mój drugi problem to kolor mojej twarzy czasem ma normlany kolor jak całe ciało a czasem w jednej chwili staje się blada mimo że dobrze się czuję, dodam, że raczej zaliczam się do osób z niskim ciśnieniem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zimne dłonie i stopy to powszechny problem, który może pojawiać się z różnych powodów. Wpływa na nie długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, stres, używki lub spożywanie niektórych leków.

Uczucie zimna to najczęściej wynik problemów z krążeniem. Dolegliwość ta może sygnalizować również występowanie chorób, takich jak: miażdżyca, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zakrzepica żył głębokich czy anemia. Za tą ostatnią przemawia w szczególności blada twarz, o której Pani wspomina. Wpływ na zimne dłonie i stopy z pewnością ma również niskie ciśnienie.

Proszę więc udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania w kierunku anemii. Bardzo możliwe, że to ona jest przyczyną Pani dolegliwości. Warto również sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Blada i sucha twarz oraz zimne dłonie i stopy mogą bowiem świadczyć o niedoczynności tarczycy.

Więcej szczegółowych informacji na temat dolegliwości, które u Pani występują można znaleźć w artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/zimne-rece-i-stopy oraz https://portal.abczdrowie.pl/bladosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.