Dlaczego mam zimne stopy i dłonie?

Witam. Od około dwóch tygodni mam notorycznie zimne dłonie i stopy. Do tego ogólnie mi dość chłodno. Po domu jak zazwyczaj chodzę w samej bieliźnie przez cały rok , tak obecnie są momenty, że trzęsę się z zimna(wieczorami zazwyczaj). Przykładowo spaceruje sobie na słońcu, wszystko okej, a w momencie jak wejdę do mieszkania to zaraz zaczynam czuć, że mi chłodno. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało, a na pewno nie w takim stopniu. Do tego notuje podwyższone ciśnienie szczególnie rozkurczowe. ( maksymalne zmierzone 145/100 , to rozkurczowe ciągle około 95). Wiele lat temu leczyłem się na nadciśnienie ale zadbanie o formę fizyczną sprawiło, że ciśnienie od wielu lat jest w normie i nie wymagało żadnych tabletek. Czy to nie coś z krążeniem i czy nie wymaga to konsultacji u np kardiologa? Mam nerwicę wegetatywną i lekarz rodzinny twierdzi, że to jeden z jej objawów. Polecił branie tabletek na ciśnienie na nowo oraz udanie się do psychoterapeuty. Tylko czy teraz za każdym razem jak coś mi się będzie działo to będzie to objaw nerwicy... Do tego cały jeden dzień w ostatnim czasie zdarzyło, że przespałem. Bynajmniej nie z powodu, że byłem słaby. Z krótkimi przerwami z 24h spałem chyba 21h. To też objaw nerwicy? Druga część dotyczy tego, że zacząłem podejrzewać u siebie, że może mam za dużo grzybów Candida albicans w organizmie, ponieważ oprócz tego mam jeszcze od paru miesięcy notoryczne wzdęcia na które zażywam Rapacholin 2-3 razy dziennie i nawet pomaga. ( na to lekarz rodzinny twierdzi, że też z nerwów, że mam zespół jelita drażliwego, że jakbym miał grzybicę ogólnoustrojową to bym miał poważniejsze objawy i zaleca dalsze branie Rapacholin. Miałem robioną kolonoskopie 2 lata temu i nie wykazała żadnych patologii). W każdym bądź razie odżywiam się niezbyt zdrowo i chciałem profilaktycznie odgrzybić sobie organizm jakimś preparatem. np znalazłem na internecie jakieś CandidaDie Forte chociaż kompletnie nie wiem, czy to skuteczne. Czy są jakieś wskazania/przeciwwskazania do odgrzybienia organizmu? Czy jest sens to profilaktycznie robić z moimi objawami? Jaki suplement najlepszy? Z góry dziękuje za odpowiedź Mężczyzna lat 34.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Na początku chcę Panu podziękować za to, że zechciał Pan do nas napisać i podzielić się swoimi problemami. Chcę też Panu pogratulować determinacji w walce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Pana sytuacja zdrowotna jest dość złożona i nie ma prostych odpowiedzi. Z jednej strony lekarze mogą mieć wiele racji, gdy mówią o emocjonalnym podłożu wielu dolegliwości, gdyż coraz więcej dowodów wskazuje na powiązania pomiędzy sferą psychiczną a funkcjonowaniem organizmu. Jest to fascynujący temat, dlatego odsyłam Pana do artykułów w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/psychoneuroimmunologia

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-da-costy

Dolegliwości, które Pan wymienia (nadciśnienie, problemy gastryczne, senność, odczucie chłodu) mogą rzeczywiście być somatycznymi objawami nerwicy. Z drugiej strony – nie usprawiedliwia to braku diagnostyki. Do najczęstszych przyczyn zimnych kończyn/marznięcia należą: anemia, niedobór witaminy B12, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, miażdżyca, zakrzepica żył głębokich, palenie papierosów. Sugeruję najpierw wykonanie badań z krwi wykluczających te podstawowe przyczyny, a potem ewentualnie konsultacje ze specjalistą tzw. „naczyniowcem”.

Jeśli chodzi o Pana problemy jelitowe, to – zamiast „odgrzybiania” na własną rękę – proponuję zacząć od czego innego: diagnostyki pod kątem alergii i nietolerancji pokarmowych (np. na gluten, laktozę, fruktozę) oraz dobrej i długotrwałej probiotykoterapii w celu usunięcia prawdopodobnej dysbiozy. Być może to właśnie są przyczyny Pana dolegliwości określanych mianem zespołu jelita drażliwego IBS). To także są złożone zagadnienia, dlatego ponownie zachęcam do pogłębienia wiedzy i konsultacji z dobrym dietetykiem klinicznym. Więcej przydatnych informacji znajdzie Pan pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę dużo sił do walki o lepsze samopoczucie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.