Dlaczego córka chodzi na palcach?

Witam moja 14 miesieczna córeczka stawiala juz pierwsze kroki 3nawet 4 poczym pewnego dnia,nagle zaczela zginac i podcisgac prawa noge w kolanie,teraz jest poprostu taki problem ze coreczka caly dzien wylacznie chodzi na paluszkach.(utrzymuje sie to.juz 10 dni i nic aie nie zmienia,zero bólu w nodze.) Bylism na prześwietleniu u hirurga ale nic nie wykazało. Mam zdiecia jezeli jakis lekarz chcial by je obejrzec. Poprosze o możliwość kontaktu.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przyczyn chodzenia na palcach może być wiele, ale najczęściej nie kryje się za tym żadne poważne schorzenie.

Dziecko zaczyna swoją przygodę z chodzeniem zazwyczaj między 10. a 18. miesiącem życia. Małe dzieci bardzo często próbują różnych sposobów chodzenia, czy to na palcach, czy na całej podstawie stopy. Uczą się w taki sposób utrzymania równowagi oraz innych możliwości stawiania kroków. Dodatkowo chodzenie na palcach dotarcza nowych bodźców.

Im młodsze dziecko, tym częściej może chodzić w taki właśnie sposób. Choć wydaje się to niepoprawne, to taka sporadyczna technika chodzenia nie daje powodów do niepokoju. Natomiast, jeżeli dziecko większość czasu chodzi na palcach, powinno się to skonsultować ze specjalistą. Taki sposób chodzenia wymaga większego nakładu energii, a także obciąża ono inne rejony ciała.

Przyczyn takiej przypadłości może być wiele, a należą do nich między innymi: ADHD, dystrofia mięśniowa, przykurcze, nadwrażliwość dotykowa oraz zaburzenia integracji sensorycznej.

Zbyt częste chodzenie na palcach może mieć swoje źródło w dysfunkcji napięcia mięśniowego. Dotyczy to głównie obniżonego napięcia mięśni, zwłaszcza w środkowej części ciała.

Jeżeli taka czynność u dziecka będzie się powtarzać, proponujemy wizytę u lekarza ortopedy oraz fizjoterapeuty dziecięcego. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym wskaże przyczynę tych dolegliwości. Pomocne mogą być tu ćwiczenia, o których prawdopodobnie zadecyduje fizjoterapeuta.

Odpowiedzi na podobne pytania zostały zawarte w poniższych linkach:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chodzenie-na-palcach-przez-3-letnie-dziecko

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/dlaczego-dziecko-chodzi-na-palcach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-chodzenie-na-palcach-u-dziecka-jest-normalne

Podobna tematyka zaś została zawarta w poniższym artykule:

https://parenting.pl/dziecko-chodzi-na-palcach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.