Czy to normalne, że córka chodzi na palcach?

Witam, moja córka za tydzień końcy dwa latka. Od około trzech tygodni zauważyłam, że zaczęła często chodzić na palcach. Czy to normalne czy może być objawem jakiegoś zaburzenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wielu rodziców zauważa, że dziecko podczas nauki chodzenia stąpa na palcach. W ten sposób maluch ćwiczy równowagę i stabilizację ciała. W związku z tym na początku przygody z chodzeniem nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Takie zachowanie prowokuje również początkowa postawa dziecka, dlatego potrzeba czasu, aby zachowanie to ustąpiło prawidłowemu wzorcowi.

Istotny jest fakt, jak często dziecko chodzi na palcach. W tym celu warto zwrócić uwagę na proporcje pomiędzy chodzeniem na całych stopach i na samych palcach. Jeśli maluch unika stawiania całej stopy na powierzchni i preferuje wyłącznie chodzenie na palcach przez większość czasu, to warto omówić to zachowanie ze specjalistą (fizjoterapeutą lub ortopedą). Chodzenie na palcach nie powinno być bowiem chodem dominującym.

Stąpanie na palcach pojawia się w przypadku zaburzeń, takich jak: ADHD, autyzm, dystrofia mięśniowa bądź nadwrażliwość dotykowa w obrębie stóp. Warto mieć to na uwadze, choć w Pani przypadku wydaje się to być naturalnym etapem rozwoju.

Problem ten był już poruszany w pytaniach do specjalistów. Oto kilka przykładowych linków do pytań: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chodzenie-na-palcach-przez-3-letnie-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-moje-dziecko-chodzi-na-palcach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-3-letnie-dziecko-chodzi-na-palcach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.