Dlaczego czuję że coś mi utknęło w gardle?

Dzień dobry, od kilku dni uczucie czegoś w gardle , jakbym przełknęła zbyt duży kęs i by stanal i stał. Picie czy jedzenie powoduje duży dyskomfort. Na leżąco jakby lepiej. Dziś po obiedzie złapał mnie kłujący bol w jamie brzusznej (taki podobny jak przy biegunkach, że zabulgocze zakłuje i wiadomo co dalej.) Ale u mnie bez biegunki. Co może mi być?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi badanie laryngologiczne oraz inne niezbędne badania dodatkowe i będzie mógł określić przyczynę problemu oraz dobrać odpowiednie leczenie. Towarzyszące Pani uczucie zalegania czegoś w gardle, oraz towarzyszy temu dyskomfort, mogą być objawem infekcji. Stan zapalny mógł sprawić, że tkanki Pani przełyku nabrzmiały, powodując dyskomfort, trudności w przełykaniu oraz uczucie posiadania ciała obcego w gardle.

Z kolei w przypadku podejrzenia ciała obcego w przełyku lekarz może podjąć decyzje o przeprowadzeniu badania RTG klatki piersiowej, które oprócz szyi obejmuje także nadbrzusze. Dzięki temu badaniu można ustalić lokalizację zalegającego ciała obcego, które powinno być jak najszybciej usunięte z przełyku, ponieważ może dojść do powikłań. Więcej na temat usuwania ciała obcego z przełyku znajdzie Pan w naszym artykule dostępnym na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/usuniecie-ciala-obcego

Warto również sprawdzić, co radzą eksperci abczdrowie.pl w przypadku podobnych dolegliwości:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/uczucie-ciala-obcego-w-gardle-na-wysokosci-niewyczuwalne-podczas-posilkow

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-utkniecie-ciala-obcego-w-przelyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.