Co robić z tą gumą w gardle?

Dzień dobry. Mam problem z gardłem, zakrztusilam się guma do żucia, miałam problem z oddychaniem ale zamiast kaszlac to szybko popilam woda. Od tego czasu cały czas stoi mi ten kawałek gumy w gardle. Nie mogę przez to jeść, spać ani nawet pić bo odczuwam to jesvze gorzej. Laryngolog zaglądał do gardła ale ja to czuję w okolicach krtani więc mógł tego nie zobaczyć. Proszę mi pomoc bo już nie wiem co robić dodam że jestem za granicą. Jestem kompletnie tym załamana bo nikt nie chce nawet udzielić mi pomocy.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku zalegania ciała obcego mogą pojawić się takie objawy, jak m.in. problemy z połykaniem pokarmów lub odczuwalny ból w miejscu jego utkwienia. Jeżeli ma Pani wrażenie, że ciągle coś uwiera Panią w gardle wskazana byłaby ponowna konsultacja lekarska.

Najlepiej, jeśli uda się Pani znów do laryngologa i powie mu o swoich dolegliwościach. Lekarz może ocenić, czy doszło do zatrzymania ciała obcego w gardle np. za pomocą laryngoskopii pośredniej. Dzięki temu badaniu może sprawdzić, w jakim stanie jest gardło oraz część krtani. Co ważne, jest to badanie nieinwazyjne, w czasie którego specjalista stosuje tzw. lusterko krtaniowe. Można również wykonać badanie endoskopowe gardła.

Może się okazać, że towarzyszące Pani uczucie to tylko silne podrażnienie gardła w wyniku zakrztuszenia. Na wszelki wypadek proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Więcej na ten temat może przeczytać Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/ciala-obce-w-przelyku

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-przelykaniem-a-cialo-obce-w-przelyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-utkniecie-ciala-obcego-w-przelyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.