Co robić po połknięciu skorupy jaja?

Przypadkowo połknęłam skorupkę od jajka,która chyba utknęła mi w gardle i przy przełykaniu po bocznej stronie gardła ją czuje.Próbowałam przegryźć chlebem,ale nadal czuję że tam siedzi.Czy to przejdzie samo?czy to jest niebezpieczne? powinnam udać się do laryngologa?czy jeszcze poczekać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że fragment skorupki jajka podrażnił błonę śluzową przełyku i stąd to wrażenie zalegania ciała obcego. Sama skorupka nie jest niebezpieczna dla zdrowia w przypadku połknięcia, natomiast jeśli uwięźnie na którymś etapie gardła czy przełyku, wówczas jej ostre krawędzie mogą pokaleczyć śluzówkę. W rzadkich przypadkach ciało obce, które zostaje przypadkowo połknięte, prowadzi do perforacji przełyku.

Trudno ocenić, czy tak jest w Pani przypadku i czy wspomniana sytuacja stwarza zagrożenie perforacji przełyku. Natomiast na pewno alarmujące będzie zwiększenie dolegliwości bólowych, które mogą wskazywać na to, że skorupka wciąż tkwi w przełyku. W takim wypadku warto udać się do laryngologa, a w razie pojawienia się duszności czy uporczywego kaszlu nie należy zwlekać z pilnym udaniem się na izbę przyjęć szpitala.

Więcej informacji na temat ciała obcego w przełyku pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ciala-obce-w-przelyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.