Czy moje dolegliwości po zakrztuszeniu gumą miną?

Dzień dobry. Po zakrztuszeniu gumą do żucia odczuw ciągle dolegliwości. Od momentu zakrztuszenia stanela gdzieś w gardle albo w drogach oddechowych. Oderwal się mały kawałek gumy resztę udało mi się wypluc. Ciągle czuje ten kawałek w gardle i palenie mięty. Laryngolog nic nie zauważył a na rtg nic nie widać. Proszę powiedzieć jakie badania mogę jeszcze wykonać bo strasznie mnie to męczy. Nie mogę jeść, pić ani spać. Odczuw to najbardziej podczas ruchu oraz oddychania a najbardziej ta miete. Czy jest jesvze dla mnie ratunek na normalne życie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Jeżeli lekarz nie zauważył nieprawidłowości w badaniach, jest bardzo możliwe, że Pani dolegliwości są spowodowane tylko podrażnieniem gardła w związku z zakrztuszeniem.

Jeżeli jednak nieprzyjemne objawy utrzymywałyby się przez dłuższy czas, albo zaczęła Pani odczuwać dodatkowo ból w okolicy klatki piersiowej, duszności, silny kaszel lub problemy z przełykaniem warto skonsultować się ponownie z lekarzem, który zweryfikuje, czy nie doszło do zatrzymania ciała obcego. Poza rtg można wykonać jeszcze badanie endoskopowe przełyku. Polega ono na wprowadzeniu do przełyku giętkiej rurki tzw. sondy, która pozwala na bardzo dokładny monitoring wnętrza przełyku. Dzięki endoskopii można również szybko usunąć ciało obce.

Z kolei w przypadku podejrzenia zalegania ciała obcego w drogach oddechowych można wykonać tzw. bronchoskopię, która umożliwia dokładną ocenę m.in. wyglądu tchawicy oraz oskrzeli. Decyzję o tym, czy konieczne będzie wykonanie tych badań podejmie lekarz po dokładnym wywiadzie.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/ciala-obce-w-przelyku

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-przelykaniem-a-cialo-obce-w-przelyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-bol-w-przelyku-po-zakrztuszeniu-sie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.