Dlaczego dziecku waha się puls?

Witam, moja córka ma 8 lat, 140 cm wzrostu i wazy 37 kg. Zauważylam ze podczas płaczu ,chwile po tym jak zacznie mówi ze ją głowa boli. Mierze jej co i raz puls (np raz w tygodniu) ,zazwyczaj ma 100-110. A po takim placzu spada jej do około 75 . Czy to normalne? Dodam ze jestemy pod opieka endokrynolog z powodu wagi ale narazie wyniki badan nie sa niepokojące. Prosze o rade czy trzeba reagowac czy to normalne ze ten puls tak spadł. Nie przyjmuje żadnych leków.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wahania pulsu są raczej normalnym objawem i są one związane często właśnie z emocjami. Prawdopodobnie podczas reakcji stresowych u dzieci, jak i dorosłych następuje przyspieszenie akcji serca, a co za tym idzie pulsu. Gdy emocje opadają dochodzi do stopniowego wyciszania się organizmu i wartości pulsu stopniowo się zmniejszają. Dlatego też raczej nie powinno być w przypadku Pani córki mocnych odchyleń od ogólnie obowiązującej normy. Wspomina Pani o kontrolach endokrynologicznych, które okresowo dziecko odbywa w związku z zaburzeniami wagi. Wyniki badań jednak wychodzą prawidłowo dlatego też można podejrzewać, że zaburzeń tarczycowych wpływających na serce nie ma. Jeśli natomiast w dalszym ciągu sytuacja będzie Panią niepokoić to warto zasięgnąć jeszcze porady lekarza.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls

https://portal.abczdrowie.pl/tachykardia

https://portal.abczdrowie.pl/holter-ekg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.