Witam serdecznie,
Przykro mi słyszeć o Pani trudnościach. Domyślam się, że dolegliwości, których Pani doświadcza, w połączeniu z lękiem tworzą układankę, trudną do diagnostyki i trudną w przeżywaniu.
Kołatania serca i zmiany tętna, pojawiające się zwłaszcza po spożyciu określonych produktów, mogą wynikać z kilku czynników. Dobrze byłoby, gdyby Pani spróbowała dokładniej przyjrzeć się swojej diecie, by sprawdzić, czy istnieją konkretne pokarmy, które wydają się wywoływać te objawy. Zdarza się, że w przypadku chorób tarczycy pewne produkty mogą wpływać na samopoczucie. Można również zastanowić się nad konsultacją z dietetykiem specjalizującym się w dietach przy problemach tarczycowych.
Propranolol (https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane ), który przyjmuje Pani z powodu kołatania serca, może mieć objawy uboczne w postaci osłabienia. Jest to beta-bloker - dawkowanie tego typu leków, wpływających na pracę serca, powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu. Jeżeli podzielenie tabletki na mniejsze dawki pomaga Pani uniknąć negatywnych objawów, to może być to rozsądne podejście, jednak zdecydowanie warto omówić to z lekarzem, który przepisał Pani specyfik, aby upewnić się, że leczenie jest bezpieczne i skuteczne.
Nerwica lękowa, o której Pani wspomniała, również może wpływać na odczuwane symptomy. Lęk może nasilać reakcje fizjologiczne, w tym te związane z układem sercowo-naczyniowym. Może warto byłoby rozważyć również wsparcie psychologiczne lub psychoterapię, która pomogłaby Pani zarządzać lękiem i zrozumieć, jak wpływa on na Pani samopoczucie.
Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pani znaleźć skuteczne metody leczenia, które przyniosą ulgę i poprawę jakości Pani życia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego puls spada po leku propranolol? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Dlaczego mam wysoki puls po posiłku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza kołatanie serca i wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy kołatanie serca ma podłoże nerwowe? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy mogę brać Propranolol doraźnie, a nie codziennie? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy Propranolol można stosować na ataki paniki? – odpowiada Mgr Karolina Kapias-Gryczon
- Czy mogę dodatkowo przyjąć Propranolol? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dlaczego mój puls tak się zmienia? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego moje serce kołacze przy niskim pulsie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego mój puls wynosi 52? – odpowiada Redakcja abcZdrowie