Dlaczego mój puls tak się waha?

Witam , mam 29 lat . Choruję na niedoczynność tarczycy, Hashimoto. Obecnie przyjmuję euthyrox 37.5 5x w tygodniu i 50 2x w tygodniu. W styczniu miałam holtera ze względu na kołatania serca i duszności . Wynik holtera ogólnie dobry , wyszło 300 napadów tachykardii ale w godzinach dziennych i wieczornych w nocy serce biło spokojnie i równo . Kardiolog przepisał propranolol 10mg 2 x dziennie jednak ja nawet po połowie tabletki okropnie się czuję robi się słabo , jak podzielę tabletkę na 4 części jest ok ale połowy nawet nie dam rady wziąć. Zauważyłam że puls najbardziej wzrasta rano odrazu jak otworzę oczy i po jedzeniu a szczególnie jak zjem chleb, pierogi, makarony to wzrasta do 110-120 i czuję się zawsze źle po jedzeniu. Ostatnio na śniadania zjadam tylko jogurty bo boje się tego samopoczucia ...... Mam także stwierdzoną nerwicę lękowa i nie wiem już co nerwica co jakaś choroba .....
KOBIETA, 29 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Przykro mi słyszeć o Pani trudnościach. Domyślam się, że dolegliwości, których Pani doświadcza, w połączeniu z lękiem tworzą układankę, trudną do diagnostyki i trudną w przeżywaniu.

Kołatania serca i zmiany tętna, pojawiające się zwłaszcza po spożyciu określonych produktów, mogą wynikać z kilku czynników. Dobrze byłoby, gdyby Pani spróbowała dokładniej przyjrzeć się swojej diecie, by sprawdzić, czy istnieją konkretne pokarmy, które wydają się wywoływać te objawy. Zdarza się, że w przypadku chorób tarczycy pewne produkty mogą wpływać na samopoczucie. Można również zastanowić się nad konsultacją z dietetykiem specjalizującym się w dietach przy problemach tarczycowych.

Propranolol (https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane ), który przyjmuje Pani z powodu kołatania serca, może mieć objawy uboczne w postaci osłabienia. Jest to beta-bloker - dawkowanie tego typu leków, wpływających na pracę serca, powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu. Jeżeli podzielenie tabletki na mniejsze dawki pomaga Pani uniknąć negatywnych objawów, to może być to rozsądne podejście, jednak zdecydowanie warto omówić to z lekarzem, który przepisał Pani specyfik, aby upewnić się, że leczenie jest bezpieczne i skuteczne.

Nerwica lękowa, o której Pani wspomniała, również może wpływać na odczuwane symptomy. Lęk może nasilać reakcje fizjologiczne, w tym te związane z układem sercowo-naczyniowym. Może warto byłoby rozważyć również wsparcie psychologiczne lub psychoterapię, która pomogłaby Pani zarządzać lękiem i zrozumieć, jak wpływa on na Pani samopoczucie.

Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pani znaleźć skuteczne metody leczenia, które przyniosą ulgę i poprawę jakości Pani życia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.