Dlaczego moje serce kołacze przy niskim pulsie?

Dzień dobry Mam 21 lat, od 2,5 roku choruje na nerwice lękową. Nie leczę się farmakologicznie. Zawsze moje tętno spoczynkowe oscylowało w granicach 90 uderzeń/minutę. Dodatkowo od wielu lat odczuwam kołatania serca, jednak lekarze nie wykryli nic niepokojącego poza niewielka niedomykalnością zastawki mitralnej. Od około tygodnia puls dziwnie zwolnił i wynosi około 65 uderzeń. Zdaje sobie sprawę, ze dalej mieści się to w normie jednak gdy puls spada poniżej 70 odczuwam zawroty głowy. Ponadto przy takim pulsie odczuwam bardzo uciążliwe kołatania prawie cały czas, gdy chodzę i puls wynosi około 100 nie są one odczuwalne. Czasem gdy serce kołacze mam problem z wzięciem głębokiego oddechu. Dodatkowo gdy stoję w miejscu dłużej niż 5 minut puls gwałtownie wzrasta, nawet do 160 uderzeń/minutę i towarzyszy temu silny, „rozsadzający” ból głowy. Podczas ruchu takie objawy nie występują. Zamierzam wybrać się do lekarza, jednak termin jest dosyć odległy, wiec chciałam uzyskać jakakolwiek informacje co może być przyczyna i czy może to być coś groźnego. Z góry dziękuje za poradę. Ciśnienie raczej jest w normie (czasem lekko podwyższone 140/90), cukier również w normie na tyle na ile udaje mi się go kontrolować).

Szanowna Pani,

zalecane jest kompleksowe leczenie; farmakoterapia i psychoterapia zaburzeń lękowych.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś