Dlaczego mój puls tak się zmienia?

Dzień dobry, Od jakiegoś czasu mam problemy z pulsem. W stanie spoczynku wynosi od od 64 do 100 uderzeń na minute. Podczas badania EKG wynosi ok 103-110 uderzeń aby później spaść do 70-80. Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe, na które leczyłem się farmakologicznie przez 1,5 roku. Po przerwie ok 6 miesięcy problem powrócił. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęły się problemy z pulsem. Wcześniej nigdy ich nie miałem. Do tego doszły lekkie zawroty głowy przy zmianie pozycji np. podczas spania bądź odchyleniu głowy w lewo, prawo lub do tyłu. Przyznam, że napawa mnie do dodatkowym stresem, gdyż nie wiem czy to moment w którym już powinienem się zacząć czymś martwić na poważnie czy może to być naturalna sytuacja. Poczas badań EKG poza wysoki pulsem praca serca miarowa, głośna bez szmerów - tak widnieje w opisie. Nigdy nie było żadnych omdleń i podobnych sytuacji. Zastanawia mnie fakt czy to kolejne 'przygody' związane z zaburzeniami lękowymi czy problem leży gdzieś indziej? Badania laboratoryjne TSH, elektrolity itp w normach labpratoryjnych. Z góry dziękuje za okazaną pomoc i każdą odpowiedź.

Witam Pana,

niekiedy tak jest, że po odstawieniu farmakoterapii objawy się nasilają, ponieważ równolegle z farmakoterapią wskazana jest psychoterapia w paradygmacie poznawczo - behawioralnym - wykazuje wysoką skuteczność. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

Dzień dobry.Jeśli nie ma arytmii(nie pisze Pan jak mierzy puls-czy palpacyjnie,czy ekstrapoluje Pan z jakichs badań np.EKG czy Holtera)to takie wahania pulsu nie są żadną patologią,wskazują na nadmierną aktywację układu nerwowego współczulnego i rzeczywiście mogą być jednym z objawów nerwicy.