Dlaczego mój puls tak się zmienia?

Dzień dobry, Od jakiegoś czasu mam problemy z pulsem. W stanie spoczynku wynosi od od 64 do 100 uderzeń na minute. Podczas badania EKG wynosi ok 103-110 uderzeń aby później spaść do 70-80. Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe, na które leczyłem się farmakologicznie przez 1,5 roku. Po przerwie ok 6 miesięcy problem powrócił. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęły się problemy z pulsem. Wcześniej nigdy ich nie miałem. Do tego doszły lekkie zawroty głowy przy zmianie pozycji np. podczas spania bądź odchyleniu głowy w lewo, prawo lub do tyłu. Przyznam, że napawa mnie do dodatkowym stresem, gdyż nie wiem czy to moment w którym już powinienem się zacząć czymś martwić na poważnie czy może to być naturalna sytuacja. Poczas badań EKG poza wysoki pulsem praca serca miarowa, głośna bez szmerów - tak widnieje w opisie. Nigdy nie było żadnych omdleń i podobnych sytuacji. Zastanawia mnie fakt czy to kolejne 'przygody' związane z zaburzeniami lękowymi czy problem leży gdzieś indziej? Badania laboratoryjne TSH, elektrolity itp w normach labpratoryjnych. Z góry dziękuje za okazaną pomoc i każdą odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu

Jak ustrzec się przed chorobą niedokrwienną serca?

Choroba niedokrwienna serca może doprowadzać do bolesnej dusznicy oraz zawału mięśnia sercowego. Wraz ze swoimi podtypami, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach zachodnich. O tym, jak ustrzec się przed wystąpieniem tego schorzenia, opowiada prof. Tomasz Pasierski, kardiolog.

Witam Pana,

niekiedy tak jest, że po odstawieniu farmakoterapii objawy się nasilają, ponieważ równolegle z farmakoterapią wskazana jest psychoterapia w paradygmacie poznawczo - behawioralnym - wykazuje wysoką skuteczność. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0

Dzień dobry.Jeśli nie ma arytmii(nie pisze Pan jak mierzy puls-czy palpacyjnie,czy ekstrapoluje Pan z jakichs badań np.EKG czy Holtera)to takie wahania pulsu nie są żadną patologią,wskazują na nadmierną aktywację układu nerwowego współczulnego i rzeczywiście mogą być jednym z objawów nerwicy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty