Dlaczego kość strzałkowa się nie zrosła?

Witam serdecznie,23.02.2021 miałem wypadek w pracy, spadłem z rusztowania gdzie przy tym zdarzeniu dostałem urazu prawej nogi a dokładnie to.. Otwarte złamanie trojkostkowe podudzia prawego że zwichnięciem w stawie skokowo goleniowym. Trzy tygodnie w szpitalu dwie operacje,skręcone na śruby i blachy, 12 tygodni w ortezie, dwie rechabilitacje odbyte i miałem teraz 29,06,2021 wizytę u ortopedy odczuwam cały czas ból przy chodzeniu w kostkach i w stopie . po zrobieniu zdj RTG okazało się że kość strzałkowa jest nie zrośnięte pan doktor mi pow że to może tak musi być , i teraz moje pytanie czy to ma tak być? czy ta kość musi się zrosnąć ???

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytanie, zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-kosc-strzalkowa-sie-nie-zrosla

Uległ Pan wypadkowi, w którym noga poważnie ucierpiała. Przyczyn braku zrostu kości może być wiele, zaczynając od tego, że złamania otwarte goją się gorzej niż zamknięte. Tego typu urazy są rozleglejsze niż zwykłe, powszechniej występujące złamanie. Często przerwaniu ulega ciągłość naczyń krwionośnych, które zaopatrują tkanki w tlen i składniki odżywcze, a kości niedożywione zrastają się wolniej.

Z opisu jaki Pan przedstawił wynika, że zdjęcie RTG było wykonane dwukrotnie, jedno po wypadku i drugie już po rehabilitacji, gdy noga nie przestawała boleć. Jeżeli rzeczywiście po zdjęciu gipsu i śrub nie wykonano prześwietlenia, to istnieje możliwość, że rehabilitacja była rozpoczęta za wcześnie i zamiast przyspieszyć gojenie i powrót do zdrowia, podziałała całkiem odwrotnie.

Możliwe także, że występują u Pana pewne zaburzenia w przyswajaniu wapnia i witaminy D albo zakłócenia wydzielania hormonu wzrostu. Dobrze jest spojrzeć na problem całościowo i się nie poddawać. Jeżeli diagnoza lekarza prowadzącego nie jest dla Pana akceptowalna, warto zasięgnąć porady u innego ortopedy.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kosc-strzalkowa-budowa-funkcje-choroby-i-zlamania

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.