Dlaczego krwawienie z odstawienia jednak się nie pojawiło?

Pominęłam dwie ostatnie tabletki antykoncepcyjne, uprawiałam seks bez dodatkowych zabezpieczeń. Po pominięciu tych dwóch ostatnich tabletek nie nastąpiło krwawienie z odstawienia. Planowana miesiączka powinna nastąpić 3 dni temu. Testy w dniu planowanej miesiączki oraz 3 dni później wyszły negatywne. Czy pomimo tego jest szansa na ciążę? Jeśli nie, jaki jest możliwy powód braku krwawienia z odstawienia?
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

warunkiem skutecznego działania antykoncepcji jest jej regularne stosowanie. W pytaniu pisze Pani, że pominęła dwie ostatnie tabletki z opakowania. Ponadto nie pojawiło się krwawienie z odstawienia, a testy ciążowe, które Pani zrobiła w dniu spodziewanego okresu, dały wynik ujemny. W tej sytuacji najlepiej na początek odnieść się do ulotki producenta preparatu, który Pani przyjmuje. Na ogół podaje się w nich, że najbardziej niebezpieczne jest pominięcie tabletki w pierwszym albo ostatnim tygodniu blistra. Pani nie zażyła tabletek w trzecim tygodniu, co może mieć faktycznie negatywny wpływ na zachowanie skuteczności działania preparatu. Brak krwawienia wskazuje najpewniej na to, że została zachwiana równowaga hormonalna, która ustaliła się podczas dotychczasowego przyjmowania leku.

Niemniej konieczne będzie zweryfikowanie jeszcze testu ciążowego kolejnym albo badaniem poziomu b-HCG wykonanego w laboratorium. Jeśli sytuacja budzi u Pani duży niepokój, to warto podjąć kontakt z lekarzem ginekologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.