Dlaczego mam podwyższony puls mając 21 lat?

Czy siedzący tryb życia może mieć związek z podwyższonym pulsem? (Około 80-90) Kiedyś gdy uprawiałem sport był on niższy, jeśli znów zaczne np. biegać czy jeździć na rowerze puls po jakimś czasie się obniży? I czemu mój puls po dużym posiłku się podwyższa? Cukier w normie, badany rok temu - 89

Witam. Podwyższony puls nie ma związku z siedzącym trybem życia. U osób wysportowanych jest on fizjologicznie niższy. Warto mierzyć ciśnienie i tętno 2x dziennie przez 14 dni i z pomiarami udać się do lekarza rodzinnego, który może też Pana zbadać i zebrać dokładny wywiad. Jeśli zauważy on nieprawidłowości to zleci badania dodatkowe.