Dlaczego mam silne bóle kolana?

Dobry wieczór, Od kilku tygodni, podczas wstawania z przysiadu odczuwam ostry, lecz krótki ból w centralnej części jednego kolana, dosłownie na samym ,,grzbiecie". Wyczuwam także lekkie strzelanie w obydwu kolanach podczas ruszania nogami. Dzisiaj natomiast podczas szybszego marszu musiałem się zatrzymać na chwilę z powodu bólu kostki, bardziej w górnej jej części, również ból był krótki, ale miał charakter raczej tępy, jakbym się uderzył. Jeszcze co do kostek, potwornie mi strzelają od kiedy pamiętam, nie wiem czy jest to jakkolwiek powiązane. Kolana oraz kostki nie są ani sine, ani czerwone, ani opuchnięte, są wizualnie normalne. Dodam też że za długo być w przysiadzie lub klęcząc (np.w kościele) nie mogę, zbyt mi ból kolan doskwiera, a w przypadku zbyt szybkiego wstania bez podparcia się, otrzymam serię bolesnych strzałów w okolicach lędźwi oraz w jednym kolanie. Nie pracuję fizycznie oraz nie uprawiam sportów ekstremalnych, generalnie nie wystawiam się na urazy, oraz nigdy takowych nie doświadczyłem. Moje pytanie brzmi, czym to może być spowodowane i do jakiego specjalisty się udać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na Pańskie pytanie chcielibyśmy zasugerować w pierwszej kolejności kontakt z Pańskim lekarzem rodzinnym oraz specjalistami w dziedzinach ortopedii oraz reumatologii. W swoim pytaniu ból kolan opisuje Pan jako ostry i tępy tylko podczas danej czynności. Nie występują także zaczerwienie i opuchlizna, co może sugerować, że stan zapalny nie występuje w tym momencie. Niemniej jednak dolegliwości bólowe są obecne. Wspomina Pan także o tym, że słyszalne jest charakterystyczne trzaskanie czy skrzypienie podczas aktywności. Zauważył Pan dodatkowo, że nie wykonywał czynności, które mogły bardzo obciążyć kolana. Prawdopodobnie Pańskie dolegliwości będą wymagały diagnostyki. Możliwe, że konieczne będą badania stanu ogólnego zdrowia (w tym morfologia, CRP, czy analiza moczu). Ponadto lekarz specjalista może zaleci poszerzenie diagnostyki o badania obrazowe np. USG kolana (pozwoli sprawdzić, czy faktycznie nie ma stanu zapalnego czy zwyrodnienia), RTG kolana czy TK. Dodatkowo mogą być konieczne badania pod kątem chorób reumatologicznych (badanie przeciwciał ANA, RF). Biorąc pod uwagę rodzaj opisywanych dolegliwości oraz ich intensywność, warto zapisać się na konsultację lekarską, dzięki której możliwe będzie postawienie diagnozy oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kolana-objawy-przyczyny-leczenie, https://portal.abczdrowie.pl/bol-kolana-moze-byc-objawem-wielu-chorob-czy-to-borelioza-wideo, https://portal.abczdrowie.pl/trzeszczace-kolana, https://portal.abczdrowie.pl/metody-minimalizacji-dolegliwosci-stawowych, https://portal.abczdrowie.pl/homeopatia-na-zapalenie-stawow, https://portal.abczdrowie.pl/naukowcy-odkryli-ze-dieta-srodziemnomorska-lagodzi-bol-stawow. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.