Dlaczego mam bóle kolan w nocy?

Witam. Jestem w 28 tygodniu ciąży i często w nocy bolą mnie kolana. Kiedy przekręcam się na drugi bok jest lepiej i potem znowu się budzę z bólem i zmieniam pozycję. Nie jestem aktywna bo mam ciążę zagrożoną, dlatego się oszczędzam. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej przybierają na częstotliwości. Chcialam dodać też ze do tej pory przytyłam tylko 4 kg. Czy takie bóle są normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle kolan w ciąży często związane są z przyrostem masy ciała oraz zbyt dużym obciążeniem. W Pani przypadku jest to mało prawdopodobne, skoro przytyła Pani zaledwie 4 kilogramy.

W związku z tym warto poszukać innej przyczyny bólu kolan w ciąży. Bóle w stawie kolanowym oraz biodrowym mogą oznaczać reumatoidalne zapalenie stawów lub młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów ból pojawia się właśnie w spoczynku, czyli na przykład w nocy lub nad ranem.

Stawy atakuje również toczeń rumieniowaty – przypadłość ta jest niebezpieczna w ciąży, ponieważ zagraża życiu płodu, dlatego bardzo ważne jest szybkie wdrożenie leczenia.

Ponadto bóle stawów mogą wskazywać na zespół antyfosfolipidowy, łuszczycowe zapalenie stawów lub twardzinę układową. Konieczna jest więc wizyta u specjalisty, aby określić źródło problemu.

Pytania o bóle stawów kolanowych w ciąży, na które odpowiedzieli już eksperci znajdzie Pani pod poniższymi adresami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-stawow-kolanowych-w-12-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-piekacy-bol-kolan-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-nog-i-bioder-w-4-miesiacu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.