Dlaczego mam te wzdęcia?

Witam od jakiegos czasu zmagam sie z dziwnymi objawiami tzn nietypowymi. Na wstepie powiem co mi jest: przelewanie sie w brzuchu, wzdecia,odbijanie sie, uczucie nie wiem jak to nazwac skurczy albo uderzenie ktorkotrwalych po brzuchu czy to z lewej czy to z prawej strony.To pulosowanie odczuwam tez w roznych innych czesciach ciala takich jak:lydki,uda,posladki rece,drganie pod prawym okiem, rozne lokalizacje zwykle trwa to chwile.Czesto tez pojawia sie krew z nosa nie sa to krwotoki ale czasem małe skrzepy krwi.Mialem wykonane 2 razy usg brzucha,2 razy echo serca,Wiele razy morfologie krwi,Badanie tarczycy,Kolonskopie wszystkie te badania wporzadku.Lekarz twierdzi ze to nerwica i jelito drazliwe...Kazal brac tribux Forte⁰ ale jak dla mnie ma to marny skutek..prosze o jakas interpretacje bo nie wiem co z tym robic..
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty