Dlaczego mam ten ból górnej części brzucha?

Od trzech dni strasznie boli mnie górna część brzucha i co jakiś czas czuje jakby „przelewanie/bulgotanie”. Ból jest do tego stopnia ze nawet tabletki przeciwbólowe za bardzo nie pomagają i nie mam nawet ochoty nic jeść. Martwi mnie to bo nigdy nie miałam takiego bolu przez tak długi czas. Czy wiadomo co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

takie objawy mogą świadczyć o wielu schorzeniach. Po pierwsze, może się okazać, że została uszkodzona błona śluzowa żołądka. Najczęściej dochodzi do tego przez bakterie Helicobacter Pylori, które osadzają się na błonie i ją nadżerają, powodując przy tym objawy takie jak: silny ból nadbrzusza, nudności i wymioty, biegunki, wzdęcia oraz gorączkę. Do zapalenia błony śluzowej żołądka dochodzi także przy ostrej gastropatii nadżerkowej, która powstaje na skutek przedawkowania leków, nadużywania alkoholu czy w wyniku częstego stresu.

Ból w nadbrzuszu może też ostrzegać o chorobach narządów wewnętrznych, między innymi o zapaleniu trzustki.

Jeżeli ból nie mija, a nawet się nasila, zalecamy Pani pilną wizytę u internisty lub gastroenterologa, celem przeprowadzenia niezbędnych badań. Możliwe, że w celu postawienia jednoznacznej diagnozy będzie potrzeba wykonania badań krwi, USG brzucha czy gastroskopii.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-silne-bole-brzucha-w-gornej-czesci-po-srodku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-bole-gornej-czesci-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-w-gornej-czesci-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.