Dlaczego mam ten ból podczas przełykania?

Po oddychaniu normalnym powietrzem odczuwam ból podczas przełykania śliny. A gdy wypłucze i nawilżę gardło wodą i zacznę oddychać przez mokry/nawilżony ręcznik to wszystko zaczyna być nagle w porządku. Czuję też że spływa mi coś z nosa do gardła, ale nie mam zatkanego nosa. Jakie leki mogę brać na to? Biorę Theraflu Zatoki, ale nie wiem czy to dobry wybór. Oprócz tego inhalowałem ektoiną i używałem spreju do nosa z ektoiną, ale jak na razie to mi nie pomogło. Tabletki do ssania na gardła kompletnie nie pomagają, co najwyżej strepsils miodowe ale tylko w momencie ssania, a po znowu ból wraca. Problem ewidentnie nie jest w gardle tylko gdzieś w górnych drogach oddechowych więc wszelkie preparaty na gardło to wydaje się strata pieniędzy.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku opisanych przez Pana dolegliwości warto udać się na konsultację do lekarza laryngologa. Aby zdiagnozować przyczynę Pana problemu niezbędny będzie szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie laryngologiczne. Tego typu objawy spowodowane są prawdopodobnie schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Mogą to być problemy o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. W zależności od rodzaju infekcji lekarz może zalecić antybiotykoterapię lub stosowanie innych, specjalistycznych preparatów. Należałoby wykluczyć również inne choroby. Jeżeli będzie taka potrzeba, możliwe, że lekarz zleci Panu badanie rtg zatok lub tomografię komputerową, dzięki czemu uzyska bardziej szczegółowy obraz.

Nie można również wykluczyć, że za Pana dolegliwości odpowiadają czynniki alergologiczne. Dla pewności warto udać się również na konsultację do alergologa, który zleci Panu odpowiednie badania również w tym kierunku.

Mamy nadzieję, że konsultacja lekarska i odpowiednia diagnostyka pomogą Panu szybko zdiagnozować przyczynę problemu i zwalczyć wszystkie nieprzyjemne dolegliwości.

Więcej informacji na podobny temat znajdzie Pan w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-sposoby-na-bol-gardla

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-gardla-przy-przelykaniu-i-uczucie-rozpalenia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-gardla-podczas-przelykania-sliny-i-spozywania-posilkow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-gardla-przy-przelykaniu-sliny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.