Co może oznaczać ten dyskomfort przy przełykaniu?

Witam, od tygodnia czuję dyskomfort przy przełykaniu. Mam wrażenie, jakby ciągle spływała mi jakaś wydzielina, która tworzy kluchę w gardle. Przez to co chwilę przełykam ślinę, co dodatkowo podrażnia przełyk. Gdy coś jem czuję, że muszę włożyć dużo wysiłku, aby przełknąć, tak jakbym nie miała do końca czucia w gardle. Czym to może być spowodowana? Wysuszeniem śluzówki czy może to coś poważniejszego? Dodam, że aktualnie jestem przeziębiona.
KOBIETA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Sam opis dolegliwości jest niewystarczający, aby stwierdzić, co może powodować u Pani ten problem z gardłem. W tej sytuacji warto byłoby skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej albo internistą.

W pytaniu wspomniała Pani o przeziębieniu. Nie jest wykluczone, że ten dyskomfort przy przełykaniu to początek jakiejś rozwijającej się infekcji gardła. Najlepiej jednak będzie, jeśli podda się Pani badaniu lekarskiemu. To podrażnienie gardła może być też wynikiem wydzieliny spływającej z zatok. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarz będzie mógł określić, co jest przyczyną Pani dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie. W zależności od rodzaju schorzenia może lub antybiotyki - jeżeli dyskomfort w gardle ma związek z infekcją bakteryjną albo leki przeciwwirusowe.

Na co dzień proszę pamiętać także o odpowiednim nawilżaniu gardła i piciu dużej ilości płynów. Jeżeli problem mimo leczenia nadal nie będzie ustępował możliwe, że lekarz zleci Pani pogłębioną diagnostykę i konsultacje u specjalistów, w tym laryngologa i gastrologa, aby wykluczyć inne choroby gardła czy przełyku np. refluks.

Więcej informacji na podobny temat można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/skad-sie-biora-bole-przelykowe

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi ekspertów na pytania o zbliżonej tematyce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesnosc-podniebienia-i-gardla

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydzielina-w-gardle-i-przeszkoda-podczas-polykania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.