Dlaczego mam ten silny ból po leczeniu kanałowym?

Miałam leczone dwa zęby ,które znajdują się obok siebie - górna dwójka - przemęczona kanałowo i wcześniej górna trójka leczona ( normalnie :-) ) ,niestety po około miesiącu pojawił się nie do zniesienia ból ,który właściwie niewiadomo skad pochodzi.... chodzi jednak o tą sama lewa stronę twarzy (góra i boli tez dół) Udałam się na wizytę do innego gabinetu(gdyż w poprzednim musiałabym czekać 2 dni) . Lekarz opukał wszystkie moje zęby - zero bólu Przy opłukaniu,sprawdził jakaś subst czy czyje zimno,dmuchał w szczeliny powietrzem,zrobił zdj panoramiczne całej szczęki , po czym stwierdził ,ze prawdopodobnie boli mnie ta (Miesiąc Wcześniej robiona)TRÓJKA i ,ze mam duże „nasady”. Niestety po wizycie nast dnia czuje ból a teraz w nocy BARDZO DOTKLIWY. Zaznaczę tez ,ze gdy dotknę lewej str nad zębami górnymi koło nosa ,to mnie bardzo boli i wyżej na policzku tez - czy to możliwe ,ze ból - mówię teraz o bólu okolic nosa i wyżej jest spowodowany od kanałów dwójki??? Może ona jest przyczyna bólów ) Nie wiem co mam dalej robić ? Bo lekarze nie wiedza co leczyc
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam ten ból zęba po leczeniu kanałowym?

Witam. OK. jednego miesiąca temu miałam leczony kanałowo zab (3 kanały). Zab do tej pory jest wrażliwy, tj. jeśli poruszam go na boki, bądź szukam w niego, odczuwam delikatny bol. Również w przypadku ucisku dziąsła od zębem odczuwam niewielki bol. Inne żeby tak nie reagują. Miałam kiedyś leczony kanałowe zab i nie bylo żadnych dolegliwosci. Teoretycznie taki zab jest martwy. Czy odczuwanie bólu może swiadczyc o stanie zapalnym czy jest to normalny przejściowy proces po leczeniu?
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Ząb po leczeniu kanałowym może boleć kilka tygodni. Trzeba sprawdzić zęba na tomografii komputerowej czy są odnalezione i wypełnione wszystkie kanały. Jeżeli jakiś kanał nie został opracowany to dolegliwości będą od tego. Każde leczenie jest inne i niekiedy u Pacjentów którzy mają leczonych kilka zębów kanałowo, przy jednym występują dolegliwości a przy innym nie mimo tego że wszystko jest leczone idealnie i kontrolowane na RTG i TK.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Silny ból zęba po leczeniu kanałowym

dzień dobry. 20.01 mialam opracowane kanały w dolnej 7 (leczenie pod mikroskopem). ząb bardzo bolal. mialam dwa razy płukanie, ktore nic nie pomagało. 12.02 lekarz zamknął mi ząb, twierdząc, ze jestem wrazliwa i że ząb po tyg. sie uspokoi. minęły 3 tyg. z bólem. rtg nic nie wykazuje.(jednego kanalu nie widac.) rozwiercili znowu zęba i usunęli gudaperke z tego niewidocznego kanału. na drugi dzien strasznie mnie bolalo. i tak jest caly czas. boli bez przerwy, często bardzo. inne zęby ma ok.
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Jakie jest pytanie.?

Mogło dojść do perforacji , może być pęknięty korzeń , mogą być boczne kanały niemożliwe do dezynfekcji , wszystko to może powodować zapalenie ozębnej.
Jeżeli leczenie endo było wykonane pod mikroskopem z zachowaniem wszystkich reguł leczenia endo to nieustające dolegliwośći bólowe mogą być nie do leczenia.

0
Lek. dent. RafaĹ KrzemiĹski
Lek. dent. RafaĹ KrzemiĹski

W pani wypadku tylko lekarz, który Panią leczył lub nowy, który Panią zbada może się wypowiedzieć. Powodów takiego stanu może być wiele, sposobów terapii też kilka.

Dentysta online



„Dentysta online”



Ból po leczeniu kanałowym, szczególnie tak intensywny i długotrwały, może być związany z kilkoma możliwymi przyczynami:



Niewykryty dodatkowy kanał

W dolnych siódemkach często występują dodatkowe, trudne do znalezienia kanały. Nawet przy użyciu mikroskopu, niewidoczny kanał na RTG może nadal zawierać zakażoną tkankę, co wywołuje przewlekły stan zapalny.



Stan zapalny w okolicy wierzchołka korzenia

Nawet jeśli wszystkie kanały zostały prawidłowo opracowane, może dojść do reakcji zapalnej w tkankach otaczających wierzchołek korzenia, co wywołuje ból. Taki stan czasami wymaga leczenia farmakologicznego lub rewizji leczenia.



Reakcja na materiał wypełniający kanały

Czasami organizm reaguje na gutaperkę lub inne materiały wypełniające. Jeśli podczas opracowania materiał został wypchnięty poza wierzchołek korzenia, może to prowadzić do bólu.



Pęknięcie zęba

Pęknięcia korzeni lub samego zęba mogą być niewidoczne na RTG, ale mogą powodować uporczywy ból.



Nadwrażliwość lub zapalenie ozębnej

Ząb może być przeciążony zgryzowo, co powoduje ból przy nacisku. Nadwrażliwość ozębnej może także wystąpić w wyniku manipulacji podczas leczenia.



Co możesz zrobić:

Skonsultuj się z innym specjalistą: Jeśli ból się utrzymuje, warto rozważyć drugą opinię endodonty, który ponownie oceni sytuację (może być konieczne wykonanie tomografii CBCT w celu dokładnej diagnostyki).

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: Stosuj leki przepisane przez lekarza, np. ibuprofen, który może złagodzić stan zapalny.

Czas na regenerację: Jeśli ząb został ponownie opracowany, tkanki okołowierzchołkowe mogą wymagać czasu na wygojenie.

Ewentualna ekstrakcja: Jeśli leczenie nie przynosi rezultatów, a ból nie ustępuje, czasem konieczna jest ostateczna decyzja o usunięciu zęba, szczególnie w przypadku podejrzenia pęknięcia.

Nie ignoruj bólu, który trwa tak długo. Zgłoś się jak najszybciej do specjalisty, aby zapobiec dalszym powikłaniom.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty