Dlaczego mam to palenie w gardle?

Witam Miesiąc temu lekarz stwierdził anginę ropną (białe czopy na migdale) i przepisał Augmentin (2xdziennie przez 7 dni) po wybraniu antybiotyków ból gardła zniknął i wszystko było w porządku na ok 2tygodnie. Po tym czasie znowu ból gardła i kolejny antybiotyk tym razem Klacid (2xdziennie przez 7dni) niestety ten antybiotyk nie pomógł i powodował efekty uboczne( po zażyciu tabletki napady gorąca i poty) i dostałem po raz drugi Augmentin (2xdziennie przez 7dni). Po zakończeniu antybiotykoterapi ból gardła oraz białe czopy na migdałach zniknęły. Natomiast po kilku dniach pojawiło się palenie w gardle (wg.mnie na wysokości krtani). Co to może być? Czy suchość gardła i palenie w gardle może być efektem tych wszystkich antybiotyków?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam palenie w żołądku?

Witam, 3 lata temu W związku z ciągłym „paleniem” w żołądku zdecydowałem sie iść do lekarza specjalisty na gastroskopie. Okazało sie, źe mam nadkwasote oraz nadżerki. Lekarz przypisał mi leki tzn „inhibitory pompy proteinowej” i oczywiscie zalecił wiecej aktywnosci fizycznej i diete. Leczenie miało trwac 2mc jednak wydłuzyłem to do 4mc. Po tym czasie problemy rzeczywiscie znikneły. Problemy sie pojawiły niestety rok temu znowu, tym razem jeszcze bardziej agresywne, niesamowita zgaga, momentami nie pozwala mi przespać 30min w nocy, bez popijania. Nie moge jeśc pieczywa, po nim najgorzej sie męcze, brzuch jest opuchnięty, odczuwam duże zmęcznie a stolec jasny i luźny juz od pół roku. Czy jakies konkretne objawy pasują do choroby? Z jakim lekarzem sie należy kontaktowac i jakie badania są zalecane.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam to palenie w klatce piersiowej?

Witam, od dwóch miesięcy czuje straszne palenie, rozrywanie i ucisk w klatce piersiowej, ciężko mi się oddycha, bolą mnie plecy w okolicy łopatek, oblewają mnie zimne poty, ostatnio przez cały dzień bylo mi cały czas słabo, puls mam dobry ale serce bije szybciej i ogólnie jakoś tak dziwnie, mam niskie ciśnienie np 90 na 51. Jestem pod stałym nadzorem kardiologa ale ona twierdzi że to nerwica, przyjmuje leki ale nic nie dają, ekg zawsze jest dobre. Co to może być? Bo jestem tym już wykończona nie mogę normalnie funkcjonować.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,



jeśli Kardiolog twierdzi, że cierpi Pani z powodu zaburzeń lękowych, to znaczy, że przyczyną jest czynnik psychiczny - problem jest w głowie, w sposobie myślenia. W przypadku Pani wskazane jest leczenie metodą psychoterapii. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże Pani zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty