Dlaczego mam to pieczenie skóry i pręgi?

Witam. Moj problem zaczal sie 3 miesiace temu. Na mojej twarzy, szyi, nogach, brzuchu pojawiaja sie czerwone plamy, kreski, pregi( jakby udrapania). Przed pojawieniem sie moja skora w tych miejscach bardzo piecze. Na plecach i rekach glownie wieczoram rowniez pojawiaja sie z tym ze w tych miejscach skora bardzo mnie swedzi. Gdy pojawiaja sie te plamy pojawia sie uczucie goraca w glowie a na calym ciele mam gesia skorke i dreszcze. Plamy znikaja po kilkunastu minutach. Pojawiaja sie kilka razy dziennie. W czerwcu mialam operacje stopy. Mam srube i plytke w stopie. Czy to moze byc jakas reakcja na ten material ktory zostal uzyty? Biore tabletki antyhistaminowe, ale nie pomagaja. Od tygodnia budze sie rano z plamami na twarzy, wiec pojawiaja sie nawet w nocy. Prosze o pomoc.

Lek. Bianka Małczuk

Dzień dobry,

Zmiany na skórze, które Pani opisuje, sugerują, że może to być przejaw alergii, tzw. pokrzywka. Występowanie zmian może mieć związek z reakcją na użyte implanty. Przyczyną mogą być również inne czynniki, jak pyłki, kurz, pokarm, kosmetyki, ale również działanie czynników fizycznych (jak ekspozycja na zimno, ucisk).. Może to być też tzw. pokrzywka idiopatyczna, czyli o nie ustalonej przyczynie - chociaż często w takich przypadkach przyczyną okazuje się być stres. Zaleciłabym Pani baczną obserwacją zmian na skórze - w jakich sytuacjach najczęściej się pojawiają? Wskazana byłaby również konsultacja u alergologa i wykonanie testów alergicznych - przede wszystkim, by wykluczyć, czy przyczyną pojawiania się zmian na skórze nie jest materiał użyty do implantów.