Dlaczego mam to przeskakiwanie w sercu?

Witam, z powodu "przeskakiwania" serca byłem na kilku wizytach u kardiologa. Próba wysiłkowa, holter i echo serca. Diagnoza to dodatkowe skurcze komorowe (ok. 2000 /dzień) z tym, że zaznaczam że mogę ich nie mieć wcale przez dwa miesiące. Pytanie dotyczy frazy z badania echa serca : "Prawidłowa morfologia i funkcja zastawek (fizjologiczna niedomykalność zastawki mitralnej, trójdzielnej i pnia płucnego) " Lekarz powiedział mi, że wszystko jest dobrze w badaniu. Skoro jest dobrze to co oznaczają uwagi w nawiasie ? Leczenie, które lekarz zastosował to ConCor Cor 1.25. Bardzo proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie dolegliwości ze strony układu krążenia. Prawidłowo jednak, że jest Pan konsultowany przez lekarza kardiologa oraz wykonano niezbędną diagnostykę. Badania te mogły wykluczyć lub potwierdzić pewne schorzenia.

Na podstawie przeprowadzonego badania echa serca, stwierdzono niedomykalność poszczególnych zastawek oraz pnia płucnego. Bardzo często podczas takiej diagnostyki wykrywa się takie nieprawidłowości. Jednakże przypadłość ta jest dość częsta i może dotyczyć sporej grupy pacjentów. Najczęściej problem ten jest do dalszej obserwacji i przyszłych badań kontrolnych.

Niedomykalność zastawek rozwija się w przypadku, kiedy poszczególna zastawka nie ulega całkowitemu zamknięciu. Prowadzi to najczęściej to przeciekania krwi oraz jej ponownego cofania. Im większa niedomykalność, tym serce może pracować gorzej z mniejszą wydajnością.

W przypadku niedomykalności zastawki mitralnej dochodzi do cofania krwi do lewego przedsionka podczas skurczu lewej komory. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku i jego dalszego migotania.

Natomiast odnośnie niedomykalności zastawki trójdzielnej, dochodzi do cofania się krwi z prawej komory serca do prawego przedsionka.

Wszystkie wykryte u Pana wady mogłyby być spowodowane między innymi: podwyższonym ciśnieniem krwi, zwężeniem zastawki mitralnej, przebytych infekcji zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych, a także pod wpływem przyjmowania niektórych leków.

Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie i ocenić ogólny stan zdrowia. Zachęcamy do ponownej konsultacji z lekarzem kardiologiem, który dokładnie zinterpretuje Pana wyniki badań i zdecyduje o ewentualnej modyfikacji leczenia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wymiana-zastawki-serca

https://portal.abczdrowie.pl/schemat-serca-w-niedomykalnosci-mitralnej

https://portal.abczdrowie.pl/niedomykalnosc-zastawki-mitralnej

https://parenting.pl/infekcyjne-zapalenie-wsierdzia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.