Jak ocenić ten wynik echa serca u 48-letniej osoby?

Prosze o zdefiniowanie wyniku echa serca.Napływ mitralny-typu zaburzonej relaksacji lewej komory. Zastawka mitralna w normie śladowa niedomykalność.Zastawka trójdzielna-norma, śladowa niedomykalność.Zastawka płucna norma czas akcel płucna 130ms,śladowa nieodmykalność. Wiotka przegroda międzyprzedsionkowa.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

serce jak każdy narząd starzeje się, zaburzenie relaksacji lewej komory jest tego wynikiem, jest ono stwierdzane u większości osób w wieku około 50 roku życia. Co do zastawek, wszystkie ma Pani w normie, ponieważ śladowe niedomykalności zastawek są normą. Zastawka serca zamyka się pod wpływem naporu cofającej się krwi w ciągu ułamka sekundy, pomimo tego wystarczy to, aby pewna niewielka objętość krwi cofnęła się. Występuje to u każdego, również w pełni zdrowego człowieka. Dotyczy to również zastawki płucnej. Jeżeli lekarz nie oceniał % wielkości niedomykalności, to oznacza, że aktualnie nie ma ryzyka patologii z tym związanej. Jeżeli mowa o wiotkości przegrody międzyprzedsionkowej, to też nie jest to patologia, ale tak bywa u niektórych osób. Problem jest wówczas, jeżeli stwierdza się przez nią przeciek, ale nie jest to Pani przypadek. Podsumowując, wyniki Pani badań raczej nie dają powodów do zmartwień, ale ważne jest, by wszystkie wątpliwości konsultować z lekarzem specjalistą. Życzymy Pani zdrowia. W poniższych artykułach znajdzie Pani dodatkowe informacje.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-badania-echo-serca

https://portal.abczdrowie.pl/niedomykalnosc-zastawek

https://portal.abczdrowie.pl/nabyte-i-wrodzone-wady-serca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.