Co oznacza taki wynik echa serca 34-latka?

W badaniu echo serca dostałem taki wynik: Zastawka mitralna: śladowa niedomykalność; Aortalna: prawidłowa; trójpodzielna: prawidłowa; płucna: mała niedomykalność. Jama serca prawidłowa wielkość; kurczliwość w normie. Czy są powody do obaw lub leczenia? Czy wizyta u kardiologa z powyższym jest konieczna?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan, z jakiego powody było wykonywane badanie echa serca. Czy występują pewne objawy związane z układem krążenia, jak: bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, czy duszności.

Analizując przedstawiony opis badania serca, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiła niewielka niedomykalność zastawek i nie powinna mieć większego znaczenia diagnostycznego oraz stanowić zagrożenia dla zdrowia, czy życia.

Jednakże z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem kardiologiem, który po analizie wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki o rezonans magnetyczny serca, aby uzyskać precyzyjny obraz badanego narządu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/echokardiografia

https://portal.abczdrowie.pl/niedomykalnosc-zastawki-mitralnej

https://portal.abczdrowie.pl/niedomykalnosc-zastawki-aortalnej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.