Dlaczego miewam te napady wysokiego ciśnienia?

Mam 43 lata i od jakiegoś czasu mam napady wyskiego cisnienia no i przy tym strach ze coś mi się stanie , te napady są rzadko . Oczywiście zrobiłem niezbędne badania u kardiologa , TSH tarczycy i morfologia . Wszyskie te badania są dobre. Ale żeby się upewnić poszedłem do psychiatry który stwierdził po 10 min rozmowy że mam nerwicę lekową ,ale nie stwierdził jaką i przepisał paroxinor , tylko że zle się po nim bardzo czuje( senny , taki bez energii cały dzień bym lezał . Więc udałem się do psychologa na terapię CBT . Ten lek przyjmuję od 6 dni . Moje pytanie brzmi czy mogę go odstawić? Na początku miałem go brac 1/4 2 dni , 3 dni 1/2 i pozniej po całej ..1/4 było ok ale pozniej była masakra . czułem się jakby ktoś mi wyciągnął baterie . Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie dolegliwości, które na pewno obniżają komfort życia. Z opisanych objawów, można by wywnioskować, że zostały wykluczone choroby somatyczne, a przyczyną skoków ciśnienia jest nerwica lękowa.

Przypadłość ta dotyka bardzo grupę osób, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, w każdej grupie wiekowej. Zaburzenia lękowe są przede wszystkim skutkiem nadmiernego i długotrwałego stresu, zmęczenia, niewyspania, a także silnych przeżyć emocjonalnych.

Nerwica objawia się szeregiem dolegliwości somatycznych, jak: płytki oddech, skoki ciśnienia, przyspieszona akcja serca, bóle w klatce piersiowej, nudności, dolegliwości żołądkowe, otępienie, a także zawroty głowy.

W przypadku zdiagnozowania nerwicy lękowej, bardzo istotna jest psychoterapia, ale również i właściwie dobrana farmakoterapia. Istnieje wiele nowoczesnych leków, które przynoszą oczekiwane korzyści. Jednakże rezultaty mogą być widoczne dopiero po 3 tygodniach od rozpoczęcia stosowania leków. Zalecamy zatem, aby skonsultował się Pan ponownie z lekarzem psychiatrą, które zdecyduje o zmianie leku lub modyfikacji dawkowania.

Oczywiście, bardzo ważna jest również odpowiednia terapia z psychoterapeutą, który pomoże odnaleźć przyczynę Pana problemów.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.