Dlaczego mimo prawidłowych wyników odczuwam pieczenie podczas oddawania moczu?

Badania moczu i krwi wychodzą dobre, mimo wszystko mam ból i pieczenie po oddaniu moczu. Piję codziennie bardzo dużo wody, biorę urosept. Jakie badania zrobić, i w co ogóle zrobić w sytuacji gdy wyniki są dobre, a ja czuję się źle?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ból i pieczenie podczas oddawania moczu u kobiet może być spowodowany wieloma czynnikami. Po pierwsze, ten objaw najczęściej występuje przy zapaleniu pęcherza lub zapaleniu cewki moczowej. W takich sytuacjach oprócz wcześniej wymienionych symptomów pojawia się również świąd oraz uczucie parcia na pęcherz, pomimo że został opróżniony. Takie dolegliwości powinny jednak zaburzyć wyniki badań moczu, dlatego problemu raczej powinno się szukać gdzie indziej.

Na bóle i pieczenie wpływają także: urazy cewki moczowej i jej wrodzone wady, nieprawidłowa podaż płynów, czy nieodpowiednia pozycja podczas oddawania moczu.

Zalecamy, aby powtórzyła Pani badanie analizy moczu pod kątem występowania jakiegoś stanu zapalnego lub innego schorzenia. Można też wykonać badanie urodynamiczne moczu, które jest poprzedzone wywiadem medycznym. W celu przygotowania do badania, już dzień wcześniej trzeba zastosować lekkostrawną dietę i powstrzymać się od przyjmowania leków działających na pęcherz moczowy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym tego badania:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-urodynamiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.