Dlaczego mój cukier skacze? [PORADA EKSPERTA]

Witam, W związku z dwukrotnim nieprawidłowym wynikiem glukozy na czczo (126 mg/dl, kolejne 103 mg/dl) skierowano mnie na test OGTT 2 punktowy. W okresie przed wykonaniem testu kontrolowałam glikemię zarowno na czczo jak i przed i poposiłkową. Wszystkie wyniki były w normie (biorąc pod uwagę granicę błędu -15mg/dl), choć kilkukrotnie poziom cukru po 2h był niższy niż w 3h po posiłku. Wg testu OGTT glukoza na czczo 103mg/dl (glukometr 97mg/dl), glukoza po 2h 145mg/dl. Po 2h 15 min od przyjęcia roztworu glukozy wynik na 2 glukometrach 238 i 239 mg/dL. 30 min później 127mg/dl. Zdaję sobie sprawę, że żaden z powyższych wyników niezależnie od metody nie mieści się w zakresie prawidłowych norm. Nie rozumiem natomiast skąd ten skok cukru po drugiej godzinie i czy to swiadczy jeszcze o stanie przedcukrzycowym czy już o cukrzycy? Czy i ewentualnie jakie dodatkowe badania należałoby wykonać? Ponadto podwyższony cholesterol, otyłość brzuszna, problem ze zrzuceniem zbednych kg- pomimo stosowania od kilku lat zdrowej, zbilansowanej diety o niskim IG. Z gory dziekuję za odpowiedź.

Witam, na podstawie wyników OGTT występuje u Pani początkowy stan przedcukrzycowy. Prawdopodobnie skoki poziomu glukozy we krwi spowodowane są stresem. W czasie stresu wydziela się kortyzol - hormon stresu, który jest ściśle powiązany z produkcją insuliny. Proszę się zastanowić, czy w momencie samodzielnego kontrolowania poziomu glukozy glukometrem (2 h 15 minut) była Pani zestresowana. Wizyty u lekarza, to też stres. Otyłość brzuszna powiązana jest nie tylko ze sposobem odżywiania się, ale również ze stresem (kortyzol – stres, insulinooporność).

Problemy ze zrzuceniem kilogramów, mogą wynikać, albo z nieprawidłowo ułożonej diety, albo z nieprawidłowości hormonalnych, albo silnego przewlekłego stresu. Te wszystkie czynniki mogą zaistnieć równocześnie. Przewlekłe wytwarzanie kortyzolu w większych ilościach prowadzi do wyczerpania nadnerczy, w konsekwencji do zmęczenia, a nawet do depresji. Może też wystąpić zwiększone łaknienie na sól. Jeśli nie występuje nadciśnienie, a wręcz odwrotnie, jest ono często za niskie, należy zwiększyć ilość soli w diecie.

Po pierwsze zaleciłabym wprowadzenie prawidłowo zbilansowanej diety. Najlepiej udać się w tym celu do dietetyka. Przy odchudzaniu 4 posiłki powinny być na tyle sycące, aby w przerwie pomiędzy nimi nie odczuwać łaknienia na słodkie. Po drugie wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną. Po trzecie wysypiać się (ważna jest jakość snu). Po czwarte nauczyć się radzić sobie ze stresem (techniki relaksacyjne, a jeśli to nie pomoże, to nawet sesje psychoterapeutyczne).

Dodatkowe badania, które bym zaleciła, to diagnostyka tarczycy (TSH, fT3, fT4, przeciwciała przeciwtarczycowe), wit. 25(OH)D (metabolit wit. D3), równoczesne oznaczenie poziomu glukozy i insuliny na czczo (na tej podstawie należy obliczyć wskaźnik insulinooporności HOMA – IR), homocysteina. Nadmiar homocysteiny prowadzi do podwyższenia cholesterolu, w konsekwencji do miażdżycy. W takim przypadku polecam zażywać modulatory homocysteiny. Suplement ten zawiera łatwo przyswajalne wit. z grupy B.

Pomocna może być również analiza pierwiastkowa włosów https://zdrowadieta.szczecin.pl/analiza-pierwiastkowa-wlosow/ oraz kontrola hormonów płciowych.

Na podstawie wyników analizy pierwiastkowej włosów można określić, czy występują zaburzenia hormonalne, czy należy uzupełnić minerały w diecie oraz czy organizm obciążony jest metalami ciężkimi. Wyniki analizy mogą być pomocne m. in. w ustaleniu dalszej diagnostyki.