Jak rozumieć ten wynik badania cukru we krwi?

Dzień dobry, chciałbym zadać pytanie związane z poziomem cukru we krwi. Nigdy nie miałem cukrzycy ale od jakiegoś czasu mierzę sobie poziom cukru, tak dla siebie domowym glukometrem. Wyniki na czczo rano (ok 12 h po ostatnim posiłku) wahają się w przedziale 94-100 mg/dl czyli można uznać, że jest w normie pomimo, że jest to prawie górna granica. Mierzę również poziom cukru po posiłkach, dokładnie 2 godziny po posiłku i tutaj wyniki wahają się w przedziale 115-130 mg/dl czyli są idealne, nigdy nie przekroczyły 130. W związku z tym mam pytanie, dlaczego poziom na czczo jest wysoki a po posiłkowy w normie ? Czy świadczy to o stanie przedcukrzycowym czy może to już cukrzyca? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Wyniki są prawidłowe, jednak z uwagi na górny zakres normy warto okresowo kontrolować poziom glukozy na czczo. Można również wykonać oznaczenie glukozy na czczo oraz insuliny na czczo z krwi celem diagnostyki insulinooporności (zwłaszcza jeśli współistnieje otyłość brzuszna). Proponuję skupić się na działaniach prewencyjnych - dążenie do prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna oraz regularne, zbilansowane posiłki pomogą uchronić się przed cukrzycą.