Dlaczego nie mam krwawienia podczas stosowania plastrów?

Witam!Mam 50 lat,od 2 lat stosuję htz,plastry systen segui.Od ponad miesiąca nie mam miesiączki.Jais rok temu miałam cystę na jajniku ale się wchłonęła.Czy jest możliwość,że znowu pojawiła się nowa cysta,czy brak miesiączki spowodowany wiekiem okolomenopauzalnym?Dodam,że u ginekologa i badanie wziernikiem i usg wyszło dobrze.Proszę o odpowiedź.Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak miesiączki może być związany zarówno z pojawieniem się nieprawidłowości, takich jak cysty na jajnikach, jak i okresem okołomenopauzalnym.

W Pani przypadku druga opcja wydaje się bardziej prawdopodobna biorąc pod uwagę Pani wiek oraz stosowanie HTZ (hormonalnej terapii zastępczej). Za tą opcją przemawia również fakt, iż lekarz podczas ostatnich badań nie zauważył niczego niepokojącego.

Wchodzenie w wiek okołomenopauzalny oznacza, że miesiączka może się już nie pojawić i jest to naturalna kolej rzeczy. Dla pewności jednak może Pani skontrolować ten stan z ginekologiem w celu wykluczenia innych przyczyn.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-preparatu-systen-sequi-a-brak-miesiaczki-u-43-letniej-kobiety, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-miesiaczka-moze-sie-juz-nie-pojawic-u-54-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-htz-krwawienia-moga-zaniknac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.