Dlaczego nie można u mnie założyć wkładki domacicznej?

Dzień dobry, jestem 10 miesięcy po porodzie naturalnym, nie karmię piersią. Dzisiaj chciałam założyć wkładkę domaciczna (okres jest, 2 dzień, leki rozkurczowe wzięte), ale podczas zakładania okazało sie, że się nie da. Szyjka jest za wąska, jakby zamknięta, nie da się wsunąć wkładki. Lekarka powiedziała, że pierwszy raz się z czymś takim spotyka, wygląda to jakbym nigdy nie rodziła. Czy to w ogóle jest możliwe? Czy szukać przyczyny?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

założenie wkładki domacicznej jest zabiegiem, który musi być przeprowadzony w czasie miesiączki oraz po zastosowaniu odpowiedniej premedykacji. Z Pani relacji wynika, że dobrze się Pani przygotowała do zabiegu. Wydaje się, że przyczyną niepowodzenia może być zbyt wczesne przystąpienie do zakładania wkładki domacicznej podczas tej miesiączki. Zapewne w tej sytuacji warto byłoby zasięgnąć ponownie porady ginekologa w oczekiwaniu na wystąpienie kolejnego okresu, aby tym razem zabieg mógł być wykonany do końca i był zakończony sukcesem. Możliwe, że trzeba wykonać badanie USG narządu rodnego, aby sprawdzić, jak ciąża wpłynęła na zmiany w jego obrębie (jak wygląda endometrium, szyjka macicy, jama macicy oraz przydatki). Na pewno po przeprowadzeniu diagnostyki nie będzie już kolejnych problemów z założeniem wkładki a zabieg przebiegnie pomyślnie. Życzymy dużo zdrowia i dobrych wyników badań.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wkladka-domaciczna

https://portal.abczdrowie.pl/macica-budowa-funkcje-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-skutki-uboczne-stosowania-wkladki-wewnatrzmacicznej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.