Jak postępować z wkładkami i tamponami?

Dzień dobry. Od wielu lat stosuję Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Myślę o zmianie ich na wkładkę Kyleena. Aktualnie mam unormowany cykl (regularne krwawienie z odstawienia). Nie mam problemu z trądzikiem Czy zmieniając rodzaj antykoncepcyji na wkładkę (z dwuskładnikowej Tabletki na jednoskładnikowy system) można przewidzieć jak organizm zareaguje? Wcześniej dokuczały mi bardzo nieregularne miesiączki, dlatego obawiam się zmian skoro aktualnie mój organizm się przyzwyczaił. Boję się powrotu długich, nieregularnych miesiączek, trądziku itp czyli tego z czym przez lata udało mi się uporać. Kolejne pytanie, czy podczas stosowania wkładki można stosować tampony? Nie ukrywam że jest to dla mnie ważne. Czy tampony "mini" będą bezpieczniejsze od normal lub plus (ze względu na mniejszą wielkość?)
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

niestety ciężko ustalić, jak zareaguje Pani organizm na zmianę antykoncepcji z dwu- na jednoskładnikową. Do tego celu przeprowadza się badania, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy tego rodzaju antykoncepcja będzie dla Pani odpowiednia. Lekarz ginekolog powinien sprawdzić, czy nie występują ewentualne wady budowy macicy, stan zapalny, warto również wykonać kontrolną cytologię i badanie piersi. Stosowanie tamponów w przypadku prawidłowego umiejscowienia spirali nie jest wykluczona, to może się przyczynić do pociągnięcia sznureczków wkładki. Obecnie producent wkładki nie podaje zaleceń co do używania tamponów o sprecyzowanych rozmiarach.

Proszę także wziąć pod uwagę to, że na początku przy zmianie antykoncepcji mogą pojawiać się nieregularne plamienia/krwawienia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-wkladki-domaciczne

https://portal.abczdrowie.pl/zalety-wkladki-domacicznej

https://portal.abczdrowie.pl/wkladka-hormonalna-zdjecia

https://portal.abczdrowie.pl/wady-wkladek-wewnatrzmacicznych

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zalety-wkladki-wewnatrzmacicznej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty