Dlaczego odczuwam ciągle przytłaczający mnie stres?

Witam, mam na imię Kuba, mam 22 lata. Od dłuższego czasu odczuwam ciągle przytłaczający mnie stres, bardzo dużo rozmyślam, myślę o przyszłości i wracam do przeszłości. Czuje wewnątrz nieuzasadniony lęk bez żadnej zewnętrznej przyczyn. Lęk/przytłaczający stres, ciągłe rozmyślanie powoduje, że nie mogę skupić się na ważnych zadaniach, np w pracy w której pracuje przed komputerem. Wszystko robie nerwowo, nie mogę się skoncentrować. Często wykonuje określone zadania pod wpływem silnych emocji, co raz częściej przestaje panować nad swoimi emocjami, kontrolować swoje nerwy, a to z kolei przekłada się na czarne myśli jakie w mojej głowie występują Nie mam fizycznych problemów które występują w objawach poszczególnych chorób, tj nie drżą mi ręce, nie mam nudności, bicie serca nie jest przyśpieszone, nie mam nadmiernego pocenia się. Jestem osobą również bardzo nieśmiałą, idąc ulicami czuje się obserwowany przez innych ludzi. Nie mogę sie wiczyć, ucieczka w prace, w sport wcale nie pomaga. Mam dziewczynę o którą bardzo się martwię, odczuwam strach przed straceniem. Co może być przyczyną? są to jakieś objawy? Dziękuję za pomoc
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Opisane przez Pana trudności mogą być zarówno przejawem zaburzeń lękowych (nerwicowych) , zaburzeń osobowości jak i innych trudności emocjonalnych. Dlatego zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą, który zdiagnozuje źródła problemu i zaproponuje możliwości poradzenia sobie z nim (np. psychoterapię indywidualną lub grupową).

0

Witam Pana,
wskazana jest szczegółowa diagnostyka i leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Przyczyną jest treść myśli - katastrofizacja - sposób w jaki się myśli, np. dotyczący przyszłości - czarne scenariusze, w związku z tym przeżywa Pan permanentny strach (lęk), napięcie, niepokój, w wyniku pobudzenia układu współczulnego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0

Witam,
Warto umówić się na konsultację do psychologa. Wizytę taką można odbyć w ramach NFZ w Poradni Zdrowia Psychicznego. Wysoki poziom lęku, "czarne myśli" mogą być objawem zaburzeń depresyjnych czy nerwicowych. Natomiast rzetelna diagnoza jest możliwa tylko podczas bezpośredniej konsultacji.

Pozdrawiam
Agnieszka Jabłonowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty