Dlaczego po RM z kontrastem należy wybić litr wody?

Dzień dobry, chciałam zadać drugie pytanie: dlaaczego po otrzymaniu kontrastu w czasie badania RM głowy trzeba, po badaniu) wypić litr wody? Czy podany kontrast szkodzi? Jak może zaszkodzić? Za odpowiedź dzięuję. Z poważaniem Joanna P.

Witam serdecznie,

Mówiąc najprościej to po to aby pozbyć się go z organizmu. A że najczęściej są to środki nefrotropowe czyli wydalane z moczem to należy wypić dużo płynów aby zwiększyć diureze.

Pozdrawiam.