Dlaczego po stosunku mam zapalenie pęcherza?

Dzień dobry, Mam problem z odbywaniem stosunków, który polega na tym, że (dosłownie) za każdym razem po odbyciu stosunku dostaję ostrego zapalenia pęcherza (i prawdopodobnie pochwy, stąd sie pewnie bierze zapalenie pecherza). Za każdym razem odczuwam, jakby mi to podrażniało pochwę. Nawet jak się umyje przed i po, wysikam po i nawet czasem zażyje furagine od razu to ostre dolegliwości sie pojawiaja nastepnego dnia albo dwa dni pozniej. Chodziłam już do ginekologów i lekarzy internistów; po prostu przepisywano mi jednorazowe preparaty, antybiotyki itp. i przechodzilo, jednak po kolejnym wspolzyciu pohawialo sie od nowa. Jednak czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu? Żeby każde współżycie nie musiało wiązać się z przeżywaniem bardzo nieprzyjemnej i uciazliwej dolegliwosci? Nie chce się za każdym razem leczyć. Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc!

Dzień dobry,

Proszę wykonać posiew wymazu z pochwy, posiew wymazu cewki moczowej partnera, posiew wymazu z odbytu oraz przy kolejnym incydencie posiew i badanie ogólne moczu (materiał do badania należy pobrać przed rozpoczęciem leczenia przeciwdrobnoustrojowego). Być może w badaniach uda się wyizolować patologiczny szczep, a jego eradykacja zredukuje częstość występowania zakażenia objawowego.

Proszę pamiętać także o dokładnej higienie okolic intymnych i dokładnym myciu przed i po stosunku (dotyczy to zarówno Pani, jak i partnera seksualnego). Rozwiązaniem problemu może być też mechaniczna bariera, np. prezerwatywa. Bywa jedna, że nawracających zakażeń układu moczowego nie można się pozbyć. W takich sytuacjach stosuje się profilaktykę poekspozycyjną (dawka antybiotyku po stosunku) lub ciągłą (przewlekłe przyjmowanie leku przeciwdrobnoustrojowego).