Dlaczego po usunięciu endometriozy ona powróciła?

Witam! Rok temu miałam usuwane ognisko endometriozy. Miałam je w bliźnie po cesarskim cięciu. Wiem, że to jest bardzo rzadki przypadek. Co było tego przyczyną? Błąd lekarza? Minął rok i odnowiło mi się, tylko że z drugie strony blizny. Nie sądzicie, że to dziwne? Nie na jajnikach, nie w jamie brzusznej, tylko w bliźnie? Czy ktoś mi to może wyjaśnić?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Endometrioza jest to występowanie błony śluzowej wyściełającej jamę macicy (endometrium) poza jamą macicy. Jest wiele teorii na jej powstawanie. Jedną z nich jest teoria transplantacyjna polegająca na tym, że endometrium poza jamą macicy (w Pani przypadku przeniesione w okolice rany podczas cesarskiego cięcia) nie obumarło, tylko zachowało zdolność implantacji i funkcjonowania w nowym środowisku. Nie można za to winić lekarzy, gdyż w czasie każdego cesarskiego cięcia fragmenty endometrium wydostają się poza jamę otwartej macicy. Wbrew pozorom endometrioza w bliźnie nie jest rzadkością.

W Pani przypadku najprawdopodobniej endometrium zagnieździło się w dwóch lokalizacjach w bliźnie. Jednak jego wzrost nie był równomierny w czasie. Pierwsze ognisko urosło szybciej, dając szybciej objawy, i zostało zoperowane rok temu. Drugie nie dawało wtedy jeszcze objawów i nie było widoczne w badaniu usg. Urosło i daje objawy teraz. Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić choć trochę Pani wątpliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.