Dlaczego po usuwaniu kamienia nazębnego pojawia się krwawienie?

Witam , dwa dni temu byłam usuwać kamień, zabieg był bardzo bolesny i lało się dużo krwi, dodam że miałam zalecony ten zabieg ze wzgledu na zapalenie dziąseł . Do dzis południa było dobrze ,nawet wygląd dziasęł się troche polepszył. Ale 2 h temu nagle z miejsca w którym bym się nawet nie spodziewała zaczęła lecieć krew, sic..bardzo dużo krwi ciurkiem , trwało to z dobrą godzinę ,wystraszyłam sie póki co zrobił się skrzep,ale coś się tam jeszcze sączy .Co mam robić ,to miedzy 2,a 3 ten skrzep ..

Dzień dobry, krwawienie po usuwaniu kamienia bierze się stąd, że dziąsła potrzebują kilka dni na zregenerowanie się po tym zabiegu. Ważne aby w tym okresie dokładnie czyścić zęby, gdyż pozostawiony osad może znacznie opóźniać gojenie dziąseł. Proszę płukać płukankami typu eludrill, meridol wieczorem po umyciu zębów i za kilka dni problem powinien zniknąć.
pozdrawiam serdecznie
Grzegorz Gdula

Witam serdecznie,
Krwawienie z dziąseł po higienizacji jest jak najbardziej możliwe, szczególnie jeśli miała pani wcześniej zapalenie dziąseł. Podczas usuwania kamienia, aby odpowiednio oczyścić wszystkie powierzchnie zębów, dochodzi bardzo często do podrażnienia mechanicznego dziąseł. Dodatkowo miejsca uciskane wcześniej przez kamień są po higienizacji odsłonięte.
Dziąsła potrzebują zwykle kilku dni żeby się zagoić, trzeba też je pomimo krwawienia oczyszczać. Dodatkowo zalecane są płukanki z chlorheksydyną przez 1-2 tygodnie (nie dłużej!), aby dodatkowo polepszyć gojenie.