Dlaczego po zawale zachowanie się zmieniło?

Dzień dobry. Tata lat 55, 5 miesięcy temu miał silny zawał mięśnia sercowego.Fizycznie czuje się dobrze, jednak po tym incydencie jego zachowanie uległo zmianie - często bywa agresywny w stosunku do najbliższych, nie odzywa się, jest nieporadny życiowo,nie dba o higienę,jego zachowania są pozbawione logiki, wmawia nam że coś co się zdarzyło mimo że faktycznie nie miało miejsca. Nie wiemy co robić, chcemy mu pomóc. Taty lekarz bagatelizuje problem. Proszę o pomoc, co tacie może dolegać, jakie badania ewentualnie wykonać.

Na podstawie powyższego opisu dwie główne rzeczy do różnicowania: zaburzenia funkcji poznawczych powstałe w wyniku niedotlenienia (tutaj przydatne będą przesiewowe testy pamięci) lub zaburzenia depresyjne (jest silna korelacja z występowaniem depresji po przebytym zawale mięśnia sercowego). "Męska" depresja to często przede wszystkim drażliwość, która przysłania obniżenie nastroju, poza tym spadek energii i witalności.