Ile czasu po zawale można zrobić spirometrię?

Ile czasu po zawale można zrobić spirometrię? Tata miał zawał 17-02, z powikłaniem zapaleniem płuc. Przy wypisie ze szpitala dostał skierowanie do pulmonologa w celu diagnostyki POChP.

Dariusz Osiak Internista, Warszawa

Co do zasady przeciwwskazaniem do spirometrii jest świeży zawał mięśnia sercowego (w okresie hospitalizacji) . Teoretycznie po wypisaniu ze szpitala spirometrię można wykonać. Odmienną kwestią jest przebyta infekcja dróg oddechowych (która może powodować reaktywność oskrzeli i w pewien sposób zafałszować wynik spirometrii). Dlatego bezpiecznie jest wykonać spirometrie 4-6 tygodni po infekcji. Aktualnie z powodów epidemiologicznym większość badań ( poza bezwzględnie koniecznymi) są wstrzymane.