Czy parametr po zawale serca może się poprawić?

Dzień dobry, Mój tata w zeszłym tygodniu przeszedł rozległy zawał serca. Ma założone stenty. W 4 dobie po zawale wydolność serca ma na poziomie 20 %. Czy ten parametr może się jeszcze poprawić?

Tak - może. Zazwyczaj w trakcie zawału dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego i ograniczenia jego wydolności - czyli kurczliwości. W zależności od rozległości ("wielkości") zawału dochodzi do większego/mniejszego upośledzenia. Frakcja 20% to znacznego stopnia uszkodzenie, ale jest duża szansa na poprawę - nie da się określić tak wcześniej czy poprawa będzie o 10% czy o 30%. Wymaga to zażywania leków i czasu. Zwykle funkcja serca nie poprawia się już po ok. 3 miesiącach od zawału. A więc trzymam kciuki.
Pozdrawiam.