Dlaczego po zrobieniu przerwy w braniu tabletek mam nieregularny okres, a ostatnio także brązową wydzielinę?

Witam serdecznie! Mam 25 lat (kobieta). Przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne ponad 3 lata, zdecydowałam się wreszcie zaprzestać ich branie (to było pod koniec sierpnia). Pierwszy okres dostałam prawie po 2 miesiącach (w połowie października) i był normalny. Do tej pory nie dostałam następnej miesiączki, tylko od 15 grudnia aż do teraz mam ciągle brązową wydzielinę... niepokoi mnie to bardzo. Kiedyś miewałam taką wydzielinę (przed braniem tabletek), ale występowała ona 1 dzień przed lub po okresie, a później występował normalnie okres, a teraz to trwa prawie 10 dni, a okresu nie ma. Dodam, iż przed braniem tabletek moje okresy były nieregularne i obfite. Tabletki wyregulowały mi miesiączkę, zawsze miałam regularną, a teraz znów mam z tym problem. Chciałabym to jakoś pokonać, tylko czytałam, że kiedy odstawia się tabletki, organizm potrzebuje czasu, aby na nowo się wyregulować, wytwarzać swoje hormony itd. Mam czekać więc czy biec do lekarza? I o czym może świadczyć ta wydzielina? Dodam także, że miewam zakażenia grzybicze od ponad roku, ale wcześniej nie występowała ta brązowa wydzielina. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych organizm może potrzebować trochę czasu (2-3 miesiące), aby powrócić do równowagi, ale w Pani przypadku ten czas jest zbyt długi... Nieregularne miesiączki oraz brązowe plamienia, które najprawdopodobniej są krwawieniami śródcyklicznymi, mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne (nie związane z zażywaniem pigułek).

Plamienia nie związane z miesiączką, występujące po stosunku, mogą być objawem nadżerki. Proszę udać się do lekarza i powiedzieć o swoich dolegliwościach - zaburzenia długości cyklu trzeba diagnozować, bo czasami są objawem choroby, która może obniżać płodność (pewnie w przyszłości zapragnie Pani mieć dziecko).

Pozdrawiam!