Dlaczego pod koniec ciąży bolą łopatki?

Witam. Jestem w ciąży, do terminu zostało mi 6 dni. Mam taki problem, że od 3 wieczorów nasila mi się ból łopatek. W dzień jest wszystko dobrze, a zbliża się godzina 17/18 i zaczynam odczuwać ból łopatek, promieniuje na obojczyki

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ból łopatek w ciąży może wynikać z przeciążenia organizmu, a dokładniej obciążenia kręgosłupa.

Jest Pani w zaawansowanej ciąży, a więc przybrała już Pani na wadze, brzuch oraz piersi stają się coraz większe, co może doprowadzić do dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Wpływ na to mają również hormony oddziałujące na organizm przyszłej mamy.

Ból w górnej części kręgosłupa, a więc pomiędzy łopatkami, nasila się, gdy piersi stają się coraz większe. Być może ulgę przyniesie nakładanie specjalnego biustonosza przeznaczonego dla kobiet w ciąży, masaże oraz leżenie do czasu rozwiązania ciąży.

Gdyby objawy się nasilały lub były bardzo uciążliwe, proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-bol-plecow-pod-zebrami-w-35-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-kregoslupa-w-okolicy-lopatek-w-34-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-zeber-i-plecow-w-39-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.