Jak zniwelować ból pleców podczas ciąży?

Witam, jestem w 25 tygodniu ciąży. Od 2 dni cały czas bolą mnie plecy, szczególnie cały dół. Ból jest nie do wytrzymania, niestety nie mam możliwości udać się do lekarza. Wzięłam paracetamol jednak po czasie przestaje działać. Czy jest coś co mogłoby złagodzić ten ból i co może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, co jest przyczyną tak dotkliwego bólu pleców, bo może składać się na to wiele czynników.

Ból odcinka lędźwiowego podczas ciąży jest częstym zjawiskiem – wynika z przesunięcia środka ciężkości ciała, co prowadzi do utraty stabilności kręgosłupa. Rosnąca waga przyszłej mamy, rozwijający się płód i coraz większa macica determinują większość dolegliwości bólowych kręgosłupa. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-plecow-w-ciazy.

Remedium na ten problem jest odpoczynek, unikanie nadmiernego wysiłku, dodatkowego przeciążania kręgosłupa oraz odpowiednio dawkowany ruch. Ból uśmierzyć mogą także delikatne okłady na kręgosłup, ciepła (lecz nie gorąca) kąpiel, a także masaż. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-bol-plecow-w-ciazy.

Jeżeli jednak ból jest wyjątkowo silny, a dodatkowo pojawia się nagle, to konieczne jest ustalenie źródła i upewnienie się, czy na pewno ma związek z kręgosłupem. Niestety ból pleców może także wskazywać na problemy natury ginekologicznej. Warto więc skonsultować się choćby z internistą z przychodni POZ – dzięki badaniu fizykalnego będzie w stanie ocenić, czy konieczne są konsultacje ortopedyczne, czy też powinna Pani zgłosić się do ginekologa. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-z-tylu-plecow-oraz-silny-chwilowy-ucisk-nie-pozwalajacy-na-przejsciowe-poruszanie-sie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.